Jednou vetou

Pre intenzívny dážď zasahovali hasiči na Slovensku už 50-krát

Ilustračný obrázok

foto: TASR

Pre intenzívny dážď na Slovensku zasahujú v stredu profesionálni a dobrovoľní hasiči pri viacerých udalostiach. Ich pomoc bola pre nepriaznivé počasie potrebná celkom 50-krát. Informovala Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).

SHMÚ varuje pred povodňami z trvalého dažďa, najvyššia výstraha platí na severe

„Najviac výjazdov uskutočnili hasiči v Žilinskom kraji, kde zasahovali 22-krát, v Trnavskom kraji boli hasiči privolaní k ôsmim udalostiam, v Bratislavskom kraji zasahovali hasiči doposiaľ päťkrát,“ spresnila Križanová.

„V súvislosti s nepriaznivou poveternostnou situáciou zasahujú v zasiahnutých okresoch aj dobrovoľní hasiči z Turzovky, Oščadnice, Makova, Staškova, Varína, Trnového, Kotešovej, Staškova, Turan, Bytče, Skalitého a Svrčinovca. Na rieke Kysuca a Ľubochnianka bol vyhlásený druhý stupeň povodňovej aktivity,“ spresnila Križanová.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varuje pred dažďom v takmer vo všetkých krajoch, okrem Košického. Varuje aj pred povodňami z trvalého dažďa.

FOTO: V týchto slovenských destináciach budete chcieť dovolenkovať!

Najvyšší, 3. stupeň výstrahy pred povodňami platí momentálne pre okresy Námestovo, Čadca, Tvrdošín, Myjava a Senica.

Tretí povodňový stupeň vyhlásilo mesto Turany a dve obce v Žilinskom kraji

Tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásili v stredu v súvislosti s vytrvalým dažďom na území severného Slovenska mesto Turany a obce Belá a Divinka v okrese Žilina. Popoludní informoval vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu (OÚ) v Žiline Ľubomír Hollý.

Druhý povodňový stupeň platí v obci Lysica v okrese Žilina. Zastupujúci starosta Robert Bros uviedol, že problémy, ktoré mali, už plus-mínus vyriešili.

„O 14.00 h sme ukončili tretí povodňový stupeň. Priepusty v obci sú pozapchávané materiálom, ktorý splavilo do potoka. Vybrežil sa potok. Na dvoch miestach je poškodená cesta v obci, ako aj nejaké vodovodné prípojky a niečo na kanalizácii,“ priblížil.

G. Matečná: Aj naše mestá a obce sa musia pripraviť na zmenu klímy

Pre okres Trenčín platí hydrologická výstraha 3. stupňa pred povodňami

„Vzhľadom na nasýtenie povodí spadnutými zrážkami a predpokladanými ďalšími trvalými zrážkami v úhrne 60 – 100 mm predpokladáme vzostup až výrazný vzostup vodných hladín na tokoch s dosiahnutím a prekročením vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity,“ uvádza na svojej webovej stránke SHMÚ.

Výstraha súvisí najmä so stúpajúcou hladinou rieky Vlára v Hornom Srní, ktorá sa dostala na úroveň druhého stupňa povodňovej aktivity v stredu o 16.00 h. Hladina momentálne dosiahla úroveň 281 centimetrov, v porovnaní so stavom pred 24 hodinami stúpla hladina viac ako dvojnásobne. Podľa prognózy SHMÚ bude hladina stúpať až nad úroveň 300 cm, čo už predstavuje tretí stupeň povodňovej aktivity.

Pre okres Senica platí hydrologická výstraha 3. stupňa pred povodňami

„Vzhľadom na súčasné, ako aj ďalšie predpokladané zrážky očakávame výrazný vzostup vodných hladín,“ uvádza na svojej webovej stránke SHMÚ.

Výstraha súvisí so stúpajúcou hladinou rieky Chvojnica, v Lopašove stúpla hladina z 38 centimetrov o 12.00 h až na 186 centimetrov o 16.00 h. V Sobotišti povodie Teplice stúplo z 91 centimetrov o 9.00 h na 231 centimetrov o 17.00 h.

HZS odporúča zvážiť pohyb vo vysokohorskom prostredí

Pre okres Myjava platí hydrologická výstraha 3. stupňa pred povodňami

Výstraha súvisí najmä so stúpajúcou hladinou riek Myjava a Teplica. V meste Myjava stúpla hladina rieky Myjava zo 60 centimetrov o 4.00 h až na 91 centimetrov o 17.00 h. Vo Vrbovciach povodie Teplice stúplo zo 60 centimetrov o 8.00 h na 229 centimetrov o 17.00 h.

„Podľa poslednej obhliadky o 15.00 h je hlavný tok rieky Myjava zatiaľ v poriadku, menšie problémy sú hlásené v myjavskej mestskej časti Trnovce, kde sa naplavilo blato z lesa smerom k amfiteátru. Voda preteká na spojnici Vankovia – Junasovia a tiež z rigolov pri odbočke U Zimov. Ohrozenie majetku či vybreženie vody z hlavného koryta v tejto chvíli hlásené nie sú. Situácia je monitorovaná,“ uviedol hovorca mesta Myjava Marek Hrin.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru