Jednou vetou

Pre Koronavírus sa mení termín známeho festivalu na Slovensku

Ilustračné foto

foto: TASR

Folklórny festival Východná 2020 mení termín. Predlžuje sa aj lehota, počas ktorej si návštevníci budú môcť zakúpiť vstupenky, a to do 30. augusta

Folklórny festival Východná 2020 sa presúva zo začiatku júla na koniec augusta. Ako agentúru SITA informovala Alexandra Žilavá z Národného osvetového centra (NOC), zmena termínu je nevyhnutná vzhľadom na situáciu spôsobenú pandémiou koronavírusu v Európe.

Prípravy na podujatie však naďalej pokračujú. „Zdravie návštevníkov a účinkujúcich je pre nás na prvom mieste. Týmto krokom sa snažíme predísť nevyhnutnému zrušeniu 66. ročníka. Dúfame, že ak budeme všetci dodržiavať preventívne nariadenia vlády, 28. až 30. augusta sa uvidíme vo Východnej,“ povedal generálny riaditeľ NOC Michal Bartók.

Predlžuje sa aj lehota, počas ktorej si návštevníci budú môcť zakúpiť vstupenky, a to do 30. augusta. „Veľmi si vážime doterajšiu priazeň ľudí, preto sme sa rozhodli predĺžiť druhú vlnu online predaja vstupov za zvýhodnenú cenu, ktorá bola pôvodne do 31. mája. Zároveň sa znižujú vstupy permanentiek zakúpených priamo na mieste,“ dodal Bartók. Všetky doteraz zakúpené vstupenky prostredníctvom stránky predpredaj.sk zostávajú platné.

Folklórny festival Východná každoročne navštívi približne 30-tisíc návštevníkov. V desiatkach autorských programov sa predstaví viac ako 1 800 účinkujúcich. Je to najstarší a najrozsiahlejší celoslovenský festival s medzinárodnou účasťou.

Počas 65-ročnej histórie sa festival zrušil len trikrát. V roku 1959 boli programy pripravované na Východnú „prenesené“ na oslavy 15. výročia SNP do Banskej Bystrice. O 20 rokov neskôr, v roku 1979, sa festival nekonal pre chrípkovú epidémiu. No a po tretíkrát sa toto významné folklórne podujatie nepodarilo zrealizovať v roku 2006 z dôvodu neukončenia výstavby nového amfiteátra.

Folklórny festival Východná organizuje Národné osvetové centrum, štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR, ktorá podporuje rozvoj kultúrnych, osvetových a umeleckých aktivít v miestnych a regionálnych podmienkach. Všetky novinky o podujatí sú na www.festivalvychodna.sk.

Môže vás zaujímať

RTVS prinesie divákom televíznu verziu talkšou Boris & Bambor