Jednou vetou

Pre požiar na Hlavnom námestí v Bratislave začala trestné stíhanie

Skaza na vianočných trhoch v Bratislave

Foto: jxp

Policajný vyšetrovateľ začal pre stredajší (28. 11.) požiar na vianočných trhoch na bratislavskom Hlavnom námestí trestné stíhanie vo veci trestného činu všeobecného ohrozenia. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Lucia Mihalíková.

Presná príčina požiaru je naďalej predmetom vyšetrovania a expertízneho skúmania,“ podotkla hovorkyňa. Na Hlavnom námestí v Bratislave vypukol v stredu po 15.30 h v jednom zo stánkov požiar a rozšíril sa na priľahlú budovu. Zranila sa jedna osoba. Škodu predbežne odhadujú na viac ako 200.000 eur. Požiar vznikol po výbuchu propán-butánových fliaš. Vianočné trhy na Hlavnom a Františkánskom námestí v centre Bratislavy vo štvrtok opäť otvorili.

FOTO: Požiar na trhoch narobil obrovské škody

Hlavné mesto pre TASR uviedlo, že stánok, v ktorom vypukol požiar, nebol súčasťou mestských vianočných trhov. S magistrátom nemali podľa hovorkyne Bratislavy Zuzany Onufer majitelia stánku podpísanú nájomnú zmluvu a ani mesto nepožiadali o zaujatie verejného priestranstva.

„Zhorený stánok stál na súkromnom pozemku, a teda mesto na jeho fungovanie nemalo dosah. Stánok sčasti zasahoval aj do pozemku mesta, na čo bol majiteľ 22. novembra pracovníkmi mesta upozornený a vyzvali ho na posunutie, respektíve odstránenie, stánku z pozemku mesta,“ uviedla.

Vianočné trhy na Hlavnom námestí v Bratislave sú po požiari opäť otvorené

Minulý rok magistrát pre zasahovanie stánku do pozemku mesta udelil tomu istému majiteľovi pokutu 1000 eur. Mesto tvrdí, že stánky na vianočných trhoch, ktoré majú riadnu nájomnú zmluvu s hlavným mestom, majú v zmluve povinnosť dodržiavať požiarne a bezpečnostné predpisy.

Novozvolený primátor Bratislavy Matúš Vallo však nerozumie, ako mohol na vianočných trhoch na bratislavskom Hlavnom námestí fungovať stánok, ktorý nebol ich súčasťou a jeho majitelia nemali podpísanú nájomnú zmluvu a ani mesto nepožiadali o zaujatie verejného priestranstva. „Predpokladám, že to, ako mohlo prísť k takémuto fatálnemu zanedbaniu povinností mesta, jeho súčasné vedenie čo najskôr vysvetlí,“ uviedol Vallo, ktorý vedenie hlavného mesta po primátorovi Ivovi Nesrovnalovi preberie 7. decembra.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru