Jednou vetou

Predseda Prešovského kraja rokoval s ministrom zdravotníctva Druckerom

Predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský
Zmeny v Lekárskej službe prvej pomoci, ktorá sa transformuje na Ambulantnú pohotovostnú službu, problematika oddlžovania nemocníc, ktorá sa v Prešovskom kraji prioritne týka Fakultnej nemocnice v Prešove, ako aj zdravotníckych zariadení v Bardejove, Tatranskej Lomnici a Levoči, boli hlavnými témami rokovania predsedu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milana Majerského s ministrom zdravotníctva Tomášom Druckerom.

Rezonovala tiež otázka nedostatku lekárov a rezidentského programu, ktorý má priniesť do zdravotníctva nových a hlavne mladých medikov. Informovala o tom v stredu hovorkyňa kraja Daša Jeleňová. Stretnutie sa konalo v utorok 13. februára na Úrade PSK.

Drucker zdôraznil možnosti čerpania prostriedkov na investície v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu, ktoré smerujú do regiónov, prioritne do ambulantného sektora. „Ide o to, aby menšie zdravotné strediská, kde je nedostatok lekárov alebo sú schátrané, mohli byť obnovené a pripravené na fungovanie tzv. integrovaných centier so všeobecným lekárom pre dospelých, lekárom pre deti a dorast a jedným miestom pre špecialistu. Je to taký ucelený program pre regióny,“ uviedol minister.

Výzvy budú vypísané v apríli, oprávnenými žiadateľmi budú obce, mestá a vyššie územné celky. „Nový program čerpania finančných prostriedkov z európskych fondov pre tzv. centrá integrovanej zdravotnej starostlivosti sa bude v našom kraji týkať viacerých obcí, kde budú sústredení lekári a budú poskytovať služby pre menšie priľahlé obce. Ich obyvatelia tak už nebudú musieť cestovať za zdravotnou starostlivosťou do väčších a vzdialenejších miest,“ zhodnotil pripravovanú grantovú schému Majerský. Oceňuje, že ministerstvo pôvodne plánované spádové oblasti pre tzv. integrované centrá v kraji rozšíril zo 17 potenciálnych bodov na optimálnych 24, keďže kraj je excentricky rozdelený.

Hovorilo sa aj o riešení nedávnej situácie v Nemocnici Svet zdravia vo Svidníku, kde sa práve po intervencii PSK a ministerstva podarilo minimálne do konca roka zachovať pôrodnicu. „Som rád, že aj ministerstvo vníma dôležitosť postavenia tejto nemocnice z hľadiska dostupnosti. Pokiaľ sa zvýši počet pôrodov, a ten potenciál tam je a nárast je už viditeľný, veríme, že bude garantované zachovanie tohto oddelenia nielen na jeden rok. Verím, že sme na dobrej ceste,“ dodal Majerský.

Môže vás zaujímať

Bratislavský Ružinov otestoval zamestnancov škôl, nie všetky výsledky boli negatívne