Jednou vetou

Predstavitelia SR a ČR vystúpia na oslavách Deklarácie slovenského národa

Pamätná tabuľa na budove v Martine

zdroj: TASR

Celoslovenské oslavy 100. výročia podpisu Deklarácie slovenského národa v Martine sa konajú v utorok pod záštitou predsedu vlády SR Petra Pellegriniho (Smer-SD).

S príhovormi vystúpia najvyšší predstavitelia Slovenskej a Českej republiky – prezidenti, predsedovia parlamentov a premiéri. Informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády (ÚV) SR.

Program osláv sa začne o 11. hodine pietnym aktom kladenia vencov pred historickou budovou bývalej banky Tatra, na ktorej je umiestnená pamätná tabuľa. V tejto budove bola presne pred 100 rokmi – 30. októbra 1918 – prijatá Deklarácia slovenského národa.

Slávnostný program na Divadelnom námestí v Martine sa začne podľa hovorkyne ministerstva obrany Danky Capákovej od 12. hodiny spoločným preletom leteckej techniky Ozbrojených síl SR a Armády ČR.

Na utorok SHMÚ vydal výstrahy prvého a druhého stupňa pred silným vetrom

„Súčasťou programu je aj vypálenie delostreleckých sálv a prezentácia statických ukážok techniky pozemných síl a zbierkových predmetov Vojenského historického ústavu,“ uviedla Capáková.

Prijatím Deklarácie slovenského národa sa predstavitelia národnopolitického života Slovákov prihlásili k novovzniknutému Československu a právu národov na sebaurčenie.

Viac ako 200 predstaviteľov verejného života podpísalo toto vyhlásenie v Turčianskom Sv. Martine 30. októbra 1918, dva dni po vyhlásení spoločného štátu Čechov a Slovákov v Prahe.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru