Jednou vetou

PREŠOV: V meste postupne vyrastá 15-tisíc rôznych kvetov

Sakura, ilustračné

foto: Pixabay

S výsadbou jarných cibuľovín začalo mesto prvýkrát v roku 2016

Mesto Prešov zdobia prvé jarné kvety. V kvetinových záhonoch postupne pribudne vyše 15-tisíc rôznych kvetov, ktoré v jarných mesiacoch rozkvitnú pestrými farbami. Na prešovských sídliskách vznikli farebné záhony krokusov a postupne k nim pribudnú aj ďalšie kvety.

Ako agentúru SITA informovala tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Širtárová, ako prvé začali v jednotlivých mestských častiach rozkvitať krokusy a čochvíľa k nim pribudnú aj narcisy, modrice, cesnačky, modravky a sirôtky bielej, žltej, svetlomodrej a bordovej farby. Zasadené sú aj tulipány ôsmich rôznych farieb. „Na jeseň sa vysadili nielen tulipány s jednoduchými kvetmi, ale aj tie so špicatými okvetnými lupienkami či s rozstrapkanými okrajmi kvetov,“ uviedla Šitárová.

Kvety postupne vykvitnú v záhonoch nielen v centre mesta na Hlavnej ulici a na Námestí legionárov, ale aj na Levočskej ulici. Vysádzajú sa aj do kvetináčov na Námestí mieru a pri nákupnom centre Opál. „Kvetinové pásy skrášľujú Prešov už štvrtý rok. Ide o trvalú výsadbu, ktorá po odkvitnutí nebráni ďalšej údržbe trávnikov. Kvetinové záhony v trávnikoch tak nevyžadujú finančne náročnú údržbu ako intenzívne záhony vysádzané striedavo letničkami a cibuľovinami napríklad na Hlavnej ulici,“ vysvetlila tlačová referentka s tým, že plochy sa po odkvitnutí cibuľovín kosia ako bežné trávniky.

Jarné cibuľoviny začalo mesto Prešov vysádzať prvýkrát na jeseň roku 2016 a Prešovčania i návštevníci mesta si užili farebnejšiu už nasledujúcu jar. Bol to jeden z nápadov, ktorý zvýraznil vtedajšie oslavy 770. výročia prvej písomnej zmienky o Prešove. „V siedmich mestských častiach bolo vtedy vysadených priamo do trávnikov sedem rôznych zmesí cibuľovín, v každej na sedemdesiatich metroch štvorcových,“ pripomenula Šitárová.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru