Prešovskí vedci upozorňujú na nový druh muchy, ktorá ničí ovocie

Ide o potenciálne nebezpečný druh inváznej muchy s názvom Drosophila suzukii, ktorá napáda ešte nedozreté zdravé ovocie. Ako prezrádza jej názov, pochádza z Ázie.

Slovenský názov dvojkrídlovec Drosophila suzukii ešte nemá, ale zástupcovia tejto čeľade sú u nás známi ako “octové mušky” alebo “ovocné mušky”. „ Tento druh je oproti našim bežným druhom výnimočný. V prvom rade to je nepôvodný druh pochádzajúci z Ázie, ktorý sa nekontrolovateľne šíri po celom svete. Druhové meno evokuje motorky a automobily japonskej značky, s ktorými má táto mucha spoločnú okrem mena aj krajinu pôvodu,“ priblížil Jozef Oboňa z Katedry ekológie FHPV PU. Ako doplnil, ide o významného škodcu mnohých druhov ovocia.

Napáda zdravé ovocie

Kým naše pôvodné druhy tejto čeľade sa spravidla živia a reprodukujú na hnijúcom ovocí, tento napáda ešte nedozreté zdravé ovocie. „Samica svojim kladielkom penetruje jeho povrch a nakladie doň vajíčko. Spomínané kladielko, ktoré pri troche fantázie pripomína motorovú pílu, odlišuje samice tohto druhu od ostatných, zatiaľ čo samec je charakteristický čiernymi bodkami na krídlach,“ bližšie vysvetľuje Peter Manko z Katedry ekológie FHPV PU. Zároveň dodáva, že samička je za svojho života schopná naklásť až 300 vajíčok a rýchlo sa reprodukuje. Takto spôsobuje obrovské škody na broskyniach, jahodách, malinách, čerešniach, jablkách, viniči, čučoriedkach a inom ovocí po celom svete.

Očakáva sa jeho prudký nárast

Keďže je tento škodca už aj na Slovensku, je veľmi dôležité venovať mu dostatočnú pozornosť, zachytávať trendy jeho šírenia a spolu s ďalšími informáciami minimalizovať jeho negatívne vplyvy. „V minulom roku sme v rámci Prešova síce zaznamenali iba niekoľko jedincov, no vďaka tomu, čo o tomto druhu vieme, v krátkej budúcnosti očakávame rapídny nárast populácie a s tým spojené problémy,“ uzatvára vedec z PU Jozef Oboňa.

FHPV PU

Môže vás zaujímať

Rezort obrany upozorňuje na presuny vojenskej techniky cez územie Slovenska