Jednou vetou

Cenu vojvodu z Edinburghu si prevzali desiatky mladých ľudí

Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu

TASR

Viac ako 120 mladých ľudí z východného Slovenska v piatok v Prešove získalo za svoju vytrvalosť a chuť pracovať na sebe Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu (DofE). Britský veľvyslanec v SR Andrew Garth, jeden z tých, ktorý ocenenia odovzdával, v prejave vyzdvihol nezištnú prácu učiteľov a pracovníkov s mládežou, ktorí mladých na ceste splnených cieľov a snov sprevádzajú.

„Na to, aby sa mladí rozvíjali, je kľúčové, aby boli v prostredí, ktoré ich podporuje, prostredí, kde učitelia pracujú s odhodlaním a veria v nekončené schopnosti svojich študentov. Vedenie mladých nie je obyčajná práca, je to poslanie. Aký skvelý príklad dávate, milí učitelia a riaditelia, svojim študentom,“ uviedol Garth.

DofE je medzinárodný vzdelávací program, ktorý rozvíja charakterové vlastnosti mladých ľudí vo veku 14 do 24 rokov. O udelení cien informovala komunikačná manažérka programu na Slovensku Simona Lučkaničová.

Jednou z ocenených bola maturantka z prešovského Gymnázia blahoslaveného Pavla Petra Gojdiča Diana Kollárová, ktorá sa dobrovoľne venovala detským pacientom na onkologickom oddelení. „Po tejto skúsenosti som si uvedomila, že človek nemusí byť lekár, aby týmto deťom pomohol. Akonáhle mi to môj zdravotný stav dovolí, rada sa k nim vrátim a prinesiem na ich tváre opäť trochu úsmevu,“ priznáva Diana, ktorá sama opätovne bojuje s touto chorobou.

Na Račianskom vinobraní sa pokúsia o svetový rekord

Príkladom je aj Matúš Mura zo Spojenej školy sv. Košických mučeníkov v Košiciach, ktorý sa vďaka DofE naučil hrať na klavíri. „Ku klavíru ma to vždy lákalo. Nikdy som si však nenašiel čas, aby som sa tomu venoval, alebo chodil na ZUŠ-ku. Až DofE ma prinútilo odhodlať sa a následne neprestať s cvičením,“ spomína Matúš, ktorý na začiatku svojej hudobnej cesty vôbec nepoznal noty.

Program DofE sa realizuje v 140 krajinách sveta a ročne ho absolvuje viac ako milión záujemcov. Mladý človek, ktorý chce cenu získať, musí na sebe vytrvalo pracovať a prekonať štyri výzvy. Rozvíjať svoj talent, športovať, angažovať sa ako dobrovoľník aspoň šesť mesiacov a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu. Program pred 60 rokmi založil princ Philip, manžel britskej kráľovnej, ktorý je dodnes jeho patrónom.

Môže vás zaujímať

PREŠOV: V meste postupne vyrastá 15-tisíc rôznych kvetov