Jednou vetou

Deti sa v rámci Enviro dňa vo Svidníku učili o tom, ako sa správať k prírode

Ilustračný obrázok

foto: TASR

Deti počas sobotňajšieho Enviro dňa vo Svidníku spoznávali prírodu a učili sa o tom, ako sa k nej správať. Ide o prvé z desiatich podujatí, ktoré organizuje Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia po celom Slovensku.

Ako uviedol minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd), podujatie sa viaže k Dňu Zeme. „Chceme deťom priblížiť prírodu, ochranu životného prostredia, aby sa hravou, zaujímavou a zábavnou formou niečo naučili o triedení, odpadoch, zvieratkách. Myslím si, že deti sa učia najviac vtedy, keď je to spojené so zábavou,“ vysvetlil.

Ide o prvý ročník tohto podujatia. Do regiónov sa rozhodli ísť preto, že evidovali veľký záujem o deň otvorených dverí na envirorezorte v Bratislave a chceli tieto aktivity preniesť aj do ďalších kútov Slovenska. „Uvidíme, akú to bude mať odozvu,“ skonštatoval s tým, že ak sa to ujme, radi by v tom pokračovali ďalej.

Podľa ministra je totiž najdôležitejšie budovať vzťah k prírode a životnému prostrediu u detí od útleho veku. „Ochrana našej prírody alebo životného prostredia je v každodenných maličkostiach a keď sa to dostane do človeka ako prirodzená vec a takto bude k tomu pristupovať celý život, tak si myslím, že tá príroda nám to určite vráti v dobrom,“ ozrejmil.

V rámci podujatia Urban sprístupnili verejnosti pivnice na Tokaji

Pre deti bolo pripravených niekoľko stanovíšť, ktoré museli absolvovať. Mali za úlohu napríklad určiť dĺžku rozkladu niekoľkých predmetov, hrali tiež recyklačný basketbal, zachraňovali aj rybičky pred ekologickou katastrofou, ktorá nastala v jazierku. Okrem iného vyrábali tiež semiačkové guličky či ekologické šaty a doplnky z odpadu, ale aj vtáčie búdky z dreva.

Pripravené pre nich bolo aj environmentálne predstavenie Kúzelný strom v podaní Tárajka a Popletajky. Tí v rámci neho poukazovali na to, prečo je potrebné chrániť prírodu a pristupovať s rešpektom k životnému prostrediu. „Špeciálne pre toto podujatie si pripravili štyri pesničky, a to o vode, ovzduší, ochrane prírody a triedení odpadu,“ uviedol hovorca MŽP SR Tomáš Ferenčák. Na podujatí sa podľa jeho slov zúčastnilo okolo 500 ľudí. V nedeľu (28. 4.) pokračuje v Košiciach.

Môže vás zaujímať

Samosprávny kraj pridelil na obnovu kultúrnych pamiatok v regiónoch milión eur