Jednou vetou

Dvom turistkám pomáhali po páde vo Vysokých Tatrách horskí záchranári

Ilustračné foto

Foto: TASR

Prostredníctvom tiesňovej linky nahlásili v piatok v poobedňajších hodinách dva pády turistiek vo Vysokých Tatrách. Z Horskej záchrannej služby (HZS) informovali, že prvý pád 53-ročnej ženy nahlásil slovenský turista, ktorý bol spoločne so svojou známou na túre zo Zamkovského chaty na Skalnaté pleso.

Turistka sa pošmykla a padala po zľadovatenom svahu niekoľko stoviek metrov, až sa stratila oznamovateľovi z dohľadu. Druhý prípad sa stal pod Téryho chatou a dotyčná žena mala spadnúť vo Veľkom hangu.

Záchranári okamžite požiadali o súčinnosť posádku Vrtuľníkovej záchrannej a zdravotnej služby Air-Transport Europe, ktorá po medzipristátí v Starom Smokovci a nabratí na palubu záchranára HZS pokračovala do Malej Studenej doliny. Na mieste bol už dobrovoľný záchranár HZS z Téryho chaty. Pomocou navijaka vysadila na mieste posádka vrtuľníka záchranára HZS, ktorý poskytol spoločne s dobrovoľným záchranárom 51-ročnej slovenskej pacientke neodkladnú zdravotnú starostlivosť a následne ju pripravili na leteckú evakuáciu z terénu. Pokračovali letecky na heliport v Starom Smokovci, kde zranenú ženu odovzdali do opatery lekára leteckých záchranárov.

Počasie na hojdačke vyhnalo von snežienky. Pozrite sa, kde všade už rastú

Na palubu vrtuľníka následne nastúpil druhý záchranár HZS a spoločne smerovali pod Skalnaté pleso. „Po lokalizácii uviaznutej turistky bol pomocou navijaka vysadený horský záchranár, ktorý na mieste zistil, že pacientka neutrpela žiadne vážne poranenia a bola schopná v sprievode pokračovať pešo na Skalnaté pleso,“ informovala HZS. Následne ju pomocou saní a snežného skútra transportovali do Tatranskej Lomnice, kde bola záchranná akcia ukončená.

Záchranári v tejto súvislosti vyzývajú turistov, aby nepodceňovali podmienky, ktoré momentálne panujú na horách. Zároveň HZS upozorňuje na používanie zimnej turistickej výstroje a výzbroje, konkrétne stúpacích želiez, paličiek a čakana. „Nie každý deň sa stane, aby dve osoby prežili niekoľko stometrové pády bez vážnejších poranení,“ uzatvára HZS.

Môže vás zaujímať

PREŠOV: V meste postupne vyrastá 15-tisíc rôznych kvetov