Jednou vetou

Filozofická fakulta Prešovskej univerzity oslavuje 60. výročie svojho vzniku

Prešovská univerzita v Prešove
Filozofická fakulta Prešovskej univerzity v Prešove (FF PU) ako druhá najstaršia filozofická fakulta na Slovensku v tomto roku slávi 60. výročie svojho založenia. Pri príležitosti osláv sa v stredu v Divadle Jonáša Záborského v Prešove uskutočnilo slávnostné zasadnutie Vedeckej rady Filozofickej fakulty PU. Informovala hovorkyňa univerzity Anna Polačková.

Filozofická fakulta PU spolu s košickou lekárskou fakultou vytvorila v roku 1959 základ Univerzity Pavla Jozefa Šafárika, pričom jej súčasťou bola do 1. januára 1997, keď prešovské fakulty založili Prešovskú univerzitu v Prešove. Korene fakulty však podľa Polačkovej siahajú do podstatne dávnejšej histórie, až k prešovskému evanjelickému kolégiu, ktoré vzniklo v roku 1667.

Naša filozofická fakulta sa hrdo hlási k tejto tradícii, pretože tým sa Prešov nezmazateľne zapísal do histórie európskej vzdelanosti, kultúry a intelektuálnych dejín Slovenska a strednej Európy,“ uviedol vo svojom slávnostnom príhovore dekan FF PU Vasil Gluchman.

V priestoroch STU slávnostne inaugurovali rektora Fikara a dekanov fakúlt

Ako ďalej povedal, fakulta nemusí byť hrdá iba na svoju minulosť, pretože aj v súčasnosti na nej pôsobia významné osobnosti v oblasti filozofie, etiky, psychológie, literárnej vedy, lingvistiky a histórie, ktoré patria k špičke nielen na Slovensku, ale minimálne v strednej Európe.

 „Rovnako medzi nami sú mnohí známi literáti, prekladatelia, odborníci v oblasti tlmočníctva, sociálnej práce, politológie, estetiky, hudobného a výtvarného umenia,“ doplnil Gluchman.

Počas slávnostného zasadnutia vedeckej rady za prítomnosti významných domácich i zahraničných hostí vedenie fakulty ocenilo udelením pamätnej medaily prácu svojich súčasných aj bývalých zamestnancov. Záver podujatia sa niesol v znamení krstu publikácie Šesťdesiat rokov Filozofickej fakulty v Prešove.

Môže vás zaujímať

PREŠOV: V meste postupne vyrastá 15-tisíc rôznych kvetov