Jednou vetou

FOTO: Počet obetí výbuchu v bytovke môže vzrásť, pripustil premiér

Plyn mal vybuchnúť v jednom z bytov v 12-podlažnej bytovke v Prešove

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Počet obetí piatkového výbuchu v jednej z prešovských bytoviek nemusí byť konečný. Podľa premiéra Petra Pellegriniho počet nie je možné povedať, keďže na viacerých poschodiach ešte stále horí a hasiči sa tam nemôžu dostať. Pripustil, že počet obetí, ktorých je aktuálne päť, sa môže zvýšiť.

Aktualizované 22.13

„Obrovským problémom je skolabované schodisko v celom paneláku. Hasiči nemajú inú cestu, iba zvonku sa dostať do bytov, a preto, žiaľ, dnes nemôže nikto z nás v túto hodinu a chvíľu povedať konečné číslo tých, ktorí mohli prísť o život pri tejto veľkej tragédii,“ povedal na mieste výbuchu Pellegrini.

Tipos funguje bez obmedzení, dočasne ho vedie podpredseda predstavenstva

Okrem zatiaľ piatich potvrdených obetí si výbuch vyžiadal ošetrenie 39 osôb. Deväť z nich transportovali záchranári do prešovskej nemocnice, štyroch následne hospitalizovali, priblížila ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. „Ani jeden nie je v ohrození života,“ doplnila.

Pozostalým vyjadril úprimnú sústrasť. Podľa jeho slov ide o jedno z najväčších nešťastí takéhoto typu za posledné desaťročia.

Premiér sa spolu s viacerými ministrami zúčastní na zasadnutí krízového štábu o 19.00 h. Deklaroval, že vláda pomôže mestu Prešov a dotknutým ľuďom. Na mieste stále zasahujú všetky bezpečnostné a záchranné zložky aj armáda. Svoje domovy museli opustiť aj obyvatelia viacerých okolitých domov.

Výbuch plynu v prešovskej bytovke si doteraz vyžiadal päť obetí a viac ako 40 zranených. „Väčšina utrpela ľahké poranenia,“ uviedla hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová.

Arriva pripravuje podporný balík pre obete tragickej dopravnej nehody

Zasahujúci hasiči už pomocou výškovej techniky evakuovali všetky osoby, ktoré dokázali vizuálne identifikovať. „Budova je od šiesteho poschodia vyššie celá v plameňoch. Tri najvrchnejšie poschodia sú úplne vyhorené, pričom došlo k úplnému otvoreniu strechy,“ informuje o tom na sociálnej sieti Prezídium Hasičského a záchranného zboru.

Keďže výbuch plynu spôsobil úplný kolaps vnútorného schodiska objektu, nie je možný vstup do budovy zvnútra. „Pomocou výškovej techniky sa hasiči dostali na šieste poschodie a snažia sa uhasiť prístupné byty. Postupne budú pokračovať aj na vyššie poschodia,“ ozrejmilo prezídium.

Obyvatelia sú podľa policajtov evakuovaní do škôl v blízkom okolí. Na ich príjem sa pripravuje aj budova Červeného kríža. Polícia zároveň žiada vodičov v Prešove o spoluprácu a trpezlivosť, keďže sa komplikuje dopravná situácia pre zásah záchranárskych zložiek.

Po výbuchu pomáha aj armáda, podľa ministra obrany Petra Gajdoša vie pomôcť s ubytovaním pre desiatky ľudí. Profesionálni vojaci aj vojenskí policajti budú okrem toho spolu s policajtmi strážiť opustené domy v okolí výbuchu.

„Na základe skúseností, ktoré máme z takýchto krízových situácií, sú tu aj piati príslušníci duchovnej služby a štyria profesionálni vojaci z psychologickej služby,“ uviedol Gajdoš. Ministerstvo tiež podľa jeho slov na budúci týždeň zorganizuje zbierku potrebných vecí.

VIDEO: Polícia hľadá páchateľov, ktorí v Bratislave poškodili bankomaty

„V prvom rade sa snažíme evakuovať ľudí, ktorí sú ešte stále v bytovke a takisto v okolitých poškodených bytovkách. Zabezpečujeme pre nich poradenskú službu, samozrejme, v akcii sú pripravení hasiči, záchranári. Zabezpečili sme aj náhradné ubytovanie na internátoch a v okolitých voľných kapacitách miestnych penziónov a hotelov,“ povedala prešovská primátorka Andrea Turčanová.

Polícia: Začala trestné stíhanie v súvislosti s výbuchom plynu v Prešove

Polícia začala v súvislosti s piatkovým výbuchom plynu v Prešove trestné stíhanie vo veci trestného činu všeobecného ohrozenia. Informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Igor Pavlik.

K výbuchu v jednom z 12. poschodových panelákov na Mukačevskej ulici v Prešove došlo podľa jeho slov pár minút po 12.00 h za doposiaľ presne nezistených okolností.

AKTUÁLNE Z PREŠOVA

Uverejnil používateľ Polícia Slovenskej republiky Piatok 6. decembra 2019

„Išlo o rozsiahly výbuch, ktorý poškodil celý panelák, okolité domy i autá. Na mieste zasahujú všetky záchranné zložky. Zasiahnutý panelák je neobývateľný, ľudia boli evakuovaní. Prípad vyšetruje krajský vyšetrovateľ, ktorý v prípade začal trestné stíhanie vo veci trestného činu všeobecného ohrozenia. Počet ľudí, ktorých táto udalosť ovplyvnila, zasiahla či sa ich priamo dotkla, zatiaľ nie je presne známy,“ uviedol Pavlik. Ako povedal, udalosť negatívne ovplyvnila aj situáciu v prešovskej doprave.

„Polícia dopravu riadi, aby všetky záchranné zložky mali voľný prístup na miesto nešťastia. Zasahujúce zložky sú neustále na mieste nešťastia a v maximálne možnej miere sa snažia eliminovať negatívne dôsledky tejto tragédie,“ skonštatoval Pavlik s tým, že polícia zabezpečuje miesto udalosti vrátane širšieho okolia s cieľom ochrany života, zdravia a ochrany majetku občanov.

Pre výbuch plynu zatiaľ v nemocnici ošetrili devať ľudí

V súvislosti s výbuchom plynu, ku ktorému došlo v piatok napoludnie v Prešove, ošetrili v tamojšej Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana deväť pacientov. Informovala hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková.

Čižnár dočasne pozastavil funkciu prokurátorovi z Threemy Palovičovi

„Z nich sú zatiaľ dvaja pacienti hospitalizovaní na oddelení úrazovej chirurgie s poraneniami hrudníka, hlavy a členka. Nikto nie je v ohrození života. Jedno dieťa s matkou je hospitalizované na oddelení pediatrie. Rovnako nie je v ohrození života,“ uviedla Cenková.

Pre pacientov, ktorým bola poskytnutá neodkladná zdravotná starostlivosť a prišli o strechu nad hlavou, nemocnica pripravila zhromaždisko v priestoroch Chirurgického monobloku FNsP Prešov.

„Sú tam prítomní naši psychológovia a zdravotnícki pracovníci, ktorí sú pripravení pomôcť. Pacienti čakajú na transport a následne budú umiestnení v priestoroch Slovenského červeného kríža,“ dodala Cenková.

Z bytovky na Mukačevskej ulici v Prešove, v ktorej vybuchol plyn, vypadla najmenej jedna osoba z balkóna. Niekoľko osôb by sa podľa svedkov malo nachádzať aj na streche. Informujú o tom polícia a hasiči na sociálnej sieti.

Hasiči pokračujú v hasení bytovky, do Prešova dorazil premiér

„Všetky byty do ôsmeho poschodia boli prehľadané bez nálezu ďalších osôb,“ informuje o tom Prezídium Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) na sociálnej sieti. Do Prešova už dorazil premiér Peter Pellegrini.

Vallo a starostovia mestských častí navrhujú zvýšiť daň z nehnuteľností v Bratislave

Na mieste sa pre prípad potreby nachádza aj tím MUSAR na vyhľadávanie osôb zo závalov. Plánuje sa tiež prehľadávanie okolitých bytových domov, ktoré mohla zasiahnuť tlaková vlna a momentálne sú bez prívodu elektriny a plynu.

AKTUÁLNE Z PREŠOVA

Uverejnil používateľ Peter Pellegrini Piatok 6. decembra 2019

Hasiči môžu s ohňom bojovať už len z vonkajších priestorov. Statici označili vrchné tri poschodia za nestabilné.

Mesto pre dotknutých obyvateľov zabezpečilo náhradné bývanie v internátoch a v okolitých voľných kapacitách miestnych penziónov a hotelov. Polícia zase informovala o tom, že pre vlastníkov zničených bytov a ďalšie obete tragédie poskytuje 200 lôžok v policajnej škole a ubytovni na Popradskej ulici v Košiciach.

Mesto Prešov zverejnilo číslo účtu, na ktoré môžu ľudia prispieť pre občanov postihnutých tragickým výbuchom na Mukačevskej ulici. Číslo transparentného účtu je SK90 7500 0000 0040 0859 1229. K platbe treba uviesť variabilný symbol 6122019.

Požiar rodinného domu v Starej Turej likvidovalo deväť profesionálnych hasičov

Spolu s ministerkou vnútra SR Denisou Sakovou a ministerkou zdravotníctva SR Andreou Kalavskou navštívia zasiahnutú lokalitu a oboznámia sa s priebehom záchranných prác. Zároveň sa stretnú s vedením mesta a krízovým štábom, aby vláda mohla prijať okamžité opatrenia na pomoc postihnutým obyvateľom,“ informoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Na miesto smeruje aj minister obrany Peter Gajdoš. „Ozbrojené sily sú pripravené vyčleniť všetky potrebné sily, prostriedky a techniku na pomoc obyvateľom v Prešove. Aktuálne v súčinnosti s hasičským a záchranným zborom a ďalšími záchranárskymi zložkami koordinujú požiadavky,“ povedala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

So zásahom pomôžu aj banskí záchranári, ktorí na miesto vyrazili na základe žiadosti, potvrdila hovorkyňa Hornonitrianskych baní Prievidza Adriana Siváková.

Na západe Slovenska hrozí poľadovica

Kalavská vyjadrila sústrasť rodinám pozostalých, na miesto smeruje aj Saková

„Hlbokú a úprimnú sústrasť vyjadrujem rodinám a príbuzným obetí dnešného výbuchu obytného domu v Prešove. Som v kontakte s Operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby, ako aj s vedením nemocníc. Počet obetí je, žiaľ, aktuálne päť, čo mi je nesmierne ľúto,“ uviedla na sociálnej sieti Kalavská, ktorá vyrazila ne miesto udalosti.

Do Prešova mieri aj ministerka vnútra Denisa Saková. Podľa svojich slov je od vzniku udalosti v kontakte s prezidentom Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Pavlom Nerečom, ktorý ju informuje o dianí a situácii na mieste.

Dodala, že záchranné zložky prehľadávajú a hasia byty. „Situácia je o to komplikovanejšia, že po výbuchu došlo k zrúteniu schodiska a hasiči musia vstupovať do budovy pomocou výškovej techniky zo šiesteho poschodia. Na mieste sú aj psychológovia HaZZ a Červeného kríža,“ priblížila Saková.

V Trnave neprežil kolobežkár kolíziu s chodkyňou

Prešovská primátorka Andrea Turčanová vyhlásila od 12.35 h na území mesta mimoriadnu situáciu. „Momentálne sa na mieste vykonávajú záchranné práce. V krátkom čase zasadne krízový štáb,“ uviedol hovorca mesta Vladimír Tomek. Zástupcovia mestského úradu sú už na mieste.

Likvidačné práce v Prešove budú pokračovať do ranných hodín, tvrdí D. Saková

„Na mieste tragickej udalosti momentálne pokračujú likvidačné práce pomocou výškovej techniky. Na mieste zasahovalo 83 profesionálnych a 26 dobrovoľných hasičov, záchranná zdravotná služba, polícia, ozbrojené sily a mestská polícia,“ uviedla šéfka rezortu vnútra.

Na území mesta bol zriadený aj krízový štáb, ktorý rieši potreby poskytnutia náhradného ubytovania, stravovania a logistického zabezpečenia.

„Na miestach určených na sústredenie obyvateľov postihnutých touto tragickou udalosťou pomáhajú aj psychológovia Policajného zboru, Hasičského a záchranného zboru a Ozbrojených síl SR,“ dodala Saková.

Na mieste tragickej udalosti momentálne pokračujú likvidačné práce pomocou výškovej techniky. Na mieste zasahovalo 83…

Uverejnil používateľ Denisa Saková – Ministerka vnútra SR Piatok 6. decembra 2019

Danko: Armáda je na ceste do Prešova, aby pomohla zabrániť ďalším obetiam

„S hrôzou sledujem tragédiu, ktorá sa stala v Prešove. Poprosil som o pomoc pána ministra obrany Gajdoša. Armáda je už na ceste, aby pomohla zabrániť ďalším obetiam. Modlím sa za všetkých, ktorých toto nešťastie postihlo,“ uviedol Danko.

Na miesto smeruje aj minister obrany. „Ozbrojené sily sú pripravené vyčleniť všetky potrebné sily, prostriedky a techniku na pomoc obyvateľom v Prešove,“ povedala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková. Podľa jej slov už v súčinnosti s Hasičským a záchranným zborom a ďalšími záchranárskymi zložkami koordinujú požiadavky.

Polícia obvinila Roberta Fica

Na mieste výbuchu bytovky pomáhajú aj vojaci

Ozbrojené sily SR vyčlenili na zásah aj šesť vrtuľníkov UH-60M Black Hawk a jeden vrtuľník leteckej a záchrannej a pátracej služby z Vrtuľníkového krídla Prešov. Informovala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

„K dispozícii je tiež ubytovanie pre 55 osôb na ubytovni v Prešove a 80 poľných lôžok v telocvični. Pripravené sú aj lôžka vo Vojenskej nemocnici v Ružomberku. Všetky ďalšie požiadavky záchranných zložiek sú operatívne a promptne riešené,“ povedala Capáková.

Na miesto nešťastia smerujú minister obrany Peter Gajdoš a podpredseda krízového štábu Ján Hoľko.

“Garantujem, že naši vojaci sú pripravení pomôcť s čímkoľvek, čo bude potrebné, či už poskytnutím ďalšej techniky, alebo ľudí, vrátane psychologickej pomoci, či prípadne aj duchovnej služby,” povedal minister Gajdoš. Zároveň vyjadril rodinám pozostalých úprimnú sústrasť a vyjadril poľutovanie nad tragédiou.

FOTO: Lajčák: Počas predsedníctva SR v OBSE došlo k politickému pokroku na Ukrajine

Prezidentka ponúkla pomoc rodinám postihnutým nešťastím, pomohla aj finančne

Prezidentka SR Zuzana Čaputová ponúkla pomoc rodinám postihnutým nešťastím v Prešove. Okrem toho tiež podporila oficiálnu zbierku sumou 5000 eur. Informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

„Po konzultáciách s prezidentskou kanceláriou a po overení jej možností som ponúkla rodinám, ktoré pri nešťastí v Prešove prišli o strechu nad hlavou, pomoc. Niekoľko rodín môže bývať cez vianočné sviatky, a podľa vlastnej potreby aj dlhšie, v ubytovacom zariadení prezidentskej kancelárie v Tatranskej Javorine,“ poznamenala prezidentka.

Oceňuje vlnu solidarity, ktorá ukázala, že sa Slováci v ťažkých chvíľach vedia zomknúť a pomôcť si navzájom. Ako dodala, po telefonáte s primátorkou Prešova Andreou Turčanovou a s premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD) víta iniciatívu, aby vláda vyčlenila ďalšie finančné prostriedky do rozpočtu mesta.

Prezidentka napadla predĺženie moratória na prieskumy na Ústavnom súde

Prezidentka uviedla, že ju zarmútila správa o tragédii v Prešove. „Myšlienkami som so všetkými, ktorí sa teraz budú musieť vyrovnať s jej následkami a stratou najbližších. Pozostalým vyjadrujem hlbokú úprimnú sústrasť,“ uviedla prezidentka.

Verí, že všetci, ktorí to potrebujú, dostanú adekvátnu pomoc. Poďakovala sa hasičom a ďalším záchranným zložkám za úsilie, ktoré venujú zraneným a tomu, aby predišli ohrozeniu ďalších životov, zdravia aj majetku ľudí.

Premiér vyčlení zo svojej rezervy pre mesto Prešov milión eur

V súvislosti s piatkovým výbuchom jednej z prešovských bytoviek dostane mesto Prešov z rezervy predsedu vlády SR milión eur. Po zasadnutí krízového štábu to oznámil premiér Peter Pellegrini.

„V pondelok (9. 12.) hneď ráno na základe nášho rozhodnutia príde na účet mesta Prešov prvý jeden milión eur, z ktorého mesto bude môcť sanovať všetky potrebné záležitosti. Zajtra (v sobotu 7. 12., pozn. TASR) urobím rozhodnutie o pridelení týchto prostriedkov z rezervy predsedu vlády. Už som telefonoval s ministerstvom financií, aby peniaze naozaj v pondelok na účte mesta Prešov boli. Mesto nemá rezervné fondy, ktoré môže použiť. Peniaze budú použité primárne na zastabilizovanie budovy do toho momentu, kým sa nerozhodne o jej definitívnom konci alebo oprave,“ uviedol Pellegrini.

FOTO: Centrom mesta začala v piatok popoludní premávať vianočná električka

Podľa jeho slov primátorka Prešova Andrea Turčanová bude môcť z týchto peňazí sanovať aj primárne finančné potreby rodín, ktoré sa budú sa musieť vyrovnať so stratou svojho majetku.

„Zatiaľ nápor na pomoc nie je veľký, ale zdá sa nám, že je to skôr spôsobené tým, že ľudia ešte v šoku odišli k svojim rodinám a blízkym, domnievajúc sa, že zajtra sa budú môcť v pokoji vrátiť do svojich bytov. Žiaľ, pravdepodobne to nebude možné a do bytovky ešte dlhý čas nebude môcť nikto vstúpiť. Aj samotným hasičom zajtra na prehľadávanie niektorých častí bude musieť dať povolenie statik,“ povedal Pellegrini a upozornil, že na zbierku po výbuchu zriadilo účet jedine mesto Prešov, ktoré je uvedené na jeho webstránke.

Ako uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová, ubytovanie, ktoré zabezpečilo mesto, využili zatiaľ iba štyria ľudia. Vyzvala tiež ľudí, ktorí bývajú v evakuovaných bytoch, aby sa v sobotu (7.12.), ideálne o 9.00 h hodine, dostavili do budovy Základnej školy na ulici Prostějovskej, kde im budú poskytnuté ďalšie informácie.

Kalavská zvažuje zotrvanie vo funkcii, Pellegrini jej vyjadril podporu

Celkovo bolo následkom výbuchu zranených 39 ľudí. „Zo všetkých privezených pacientov deväť bolo ošetrených v nemocnici v Prešove. Štyria sú hospitalizovaní, sú to veľmi ľahké poranenia a nie sú v ohrození života. Je to jeden muž, jedna žena a jedna matka s dieťaťom,“ uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Podľa ministra obrany Petra Gajdoša Ozbrojené sily SR sú pripravené pomôcť nielen profesionálnymi vojakmi a ťažkou bojovou technikou, ale v prípade vhodných poveternostných podmienok aj bojovými vrtuľníkmi na riešenie krízovej situácie. „Či to už obhliadky, zlezenia do ruín a, samozrejme, čo bude potrebné v rámci krízového štábu, ktorý má zasadnúť zajtra. Sme pripravení poskytnúť všetky sily a prostriedky,“ povedal Gajdoš.

PREŠOV MÔŽE POČÍTAŤ S PODPOROU VLÁDYDohodli sme sa, že v pondelok príde na účet mesta Prešov na základe nášho…

Uverejnil používateľ Peter Pellegrini Piatok 6. decembra 2019

Rezort spravodlivosti ponúka pomoc ľuďom z bytovky, kde došlo k výbuchu

Predsedníčka Krajského súdu v Prešove Anna Kovaľová spolupracuje s krízovým štábom v Prešove v súvislosti s piatkovým výbuchom v jednej z bytoviek v Prešove. Poškodeným ponúka pomoc. Rezort spravodlivosti o tom informoval na sociálnej sieti.

„Ponúkli sme až do 18 miest na prespatie na príslušnom súde pre tých, ktorí potrebujú pomoc po požiari v bytovke v Prešove a rovnako aj právnu pomoc. V prípade potreby je Ministerstvo spravodlivosti SR pripravené povolať aj pohotovosť sudcov, hlavne pre maloletých. Sme v strehu a intenzívne na základe pokynu ministra spravodlivosti Gábora Gála sme pripravení konať,“ uviedla Kovaľová.

Bytový dom v Prešove, ktorý zasiahol výbuch, spadnúť nemôže, tvrdí odborník

Dôvodom sú železobetónové panely, z ktorých je bytovka postavená. Myslí si to odborník na panelové konštrukcie zo Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity Andrej Bartók.

Hrabko: Demisia sa neponúka, ale podáva

„Podľa mňa to spadnúť nemôže, lebo tie paneláky sú takzvané krabicové konštrukcie. Panely sú tam kolmo na seba a je ich tam veľa na sebe,“ vysvetlil Bartók.

Dodal, že budova je i pomerne vysoká, aj keď účinky požiaru znižujú pevnosť betónu, neovplyvní to podlažia, ktoré sa nachádzajú pod miestom výbuchu.

Na jednej strane sú podľa neho panelové steny výhodou, lebo sa celá budova nezrúti. Na strane druhej, keby bola aspoň jedna stena murovaná, stenu by vystrelilo pri výbuchu von.

„Nemalo by to taký dosah ako teraz. Keď je kotolňa v byte, tak jedna stena musí byť výbuchová, že keď vybuchne kotol, tak stena vyletí von a nenarobí to takú škodu,“ poznamenal.

Keď bytovka dohorí, bude sa musieť spraviť jej diagnostika, rekonštrukcia alebo odstránenie horných poschodí. Statiku by to od poschodia nižšie nemalo ovplyvniť, uviedol odborník. Podotkol tiež, že do nových bytoviek sa už plyn z bezpečnostných dôvodov nezavádza.

Kontrola v Infra Services preukázala nehospodárnosť či zneužívanie postavenia

Košice ponúkajú Prešovu ubytovanie pre rodiny zasiahnuté výbuchom

Pomoc v podobe ubytovania v Košiciach pre rodiny a ľudí, ktorých zasiahol výbuch plynu v prešovskej bytovke, ponúkol košický primátor Jaroslav Polaček prešovskej primátorke Andrei Turčanovej. Informoval o tom na sociálnej sieti.

Pozostalým vyjadril úprimnú sústrasť. „Na znak spolupatričnosti sme si obete tohto nešťastia uctili na vianočných trhoch na Hlavnej minútou ticha. Symbolicky zhasla aj výzdoba na vianočnom stromčeku. Opäť sa rozsvieti až zajtra ráno,“ napísal Polaček.

Ľuďom zasiahnutým tragédiou pomáha aj verejnosť. Podľa prešovskej primátorky je už materiálnej pomoci dostatok. Mesto zverejnilo číslo transparentného účtu, na ktoré môžu ľudia prispieť. Číslo je SK90 7500 0000 0040 0859 1229. K platbe treba uviesť variabilný symbol 6122019.

Brannobezpečnostný výbor sa bude obvinením Fica zaoberať v utorok

Polícia upozorňuje, že oficiálny účet pre zbierku po výbuchu zriadil Prešov

Polícia varuje pred možným zneužitím prešovského tragického výbuchu v paneláku. Upozorňuje na to, že po sociálnych sieťach sa šíria čísla „zaručene“ transparentných účtov.

Mesto Prešov zverejnilo číslo transparentného účtu, na ktoré môžu ľudia prispieť. Číslo je SK90 7500 0000 0040 0859 1229. K platbe treba uviesť variabilný symbol 6122019. Oficiálnu zbierku podporila aj prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Zriadená je aj linka krízového centra 051 3100 101. Linka je určená pre ľudí, ktorí sa ocitli v núdzi v súvislosti s výbuchom plynu na Mukačevskej ulici, ktorý si zatiaľ vyžiadal päť obetí.

Pravoslávny arcibiskup prešovský Rastislav vyjadril sústrasť po tragédii

Pravoslávny arcibiskup prešovský a metropolita českých krajín a Slovenska Rastislav vyslovil úprimnú sústrasť pozostalým po výbuchu v bytovom dome v Prešove.

„Vo svojich modlitbách prosím Boha, aby prijal duše zosnulých, utešil žiaľ pozostalých a daroval skoré uzdravenie zraneným,“ poznamenal.

Zároveň vyjadril nádej, že nielen svetskí a cirkevní predstavitelia mesta Prešov, ale i všetci jeho obyvatelia v rámci svojich možností poskytnú pomoc tým, ktorých sa piatková nešťastná udalosť dotkla.

Babjak bude v sobotu sláviť v Ľutine svätú liturgiu za obete nešťastia

Babjak vyjadril úprimnú sústrasť pozostalým, pričom v modlitbách pamätá na zomrelých a modlí sa aj za skoré uzdravenie zranených. „Keďže sa vraciam zo zahraničia do Prešova, so všetkými, ktorých sa táto udalosť dotkla, som zjednotený v modlitbách a na miesto nešťastia som vyslal kňazov z miestnej farnosti, aby boli všetkým k dispozícii,“ reagoval na tragédiu.

Plyn mal vybuchnúť o 12.15 h.

Plyn mal vybuchnúť v jednom z bytov v 12-podlažnej bytovke pred 12.15 h. Podľa predbežných informácií malo k výbuchu plynu dôjsť medzi 9. a 12. poschodím, pričom je zrútená konštrukcia schodiska a hrozí celkový kolaps budovy.

Ako  informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) 25 hasičov bolo vyslaných na Mukačevskú ulicu do Prešova, kde došlo k výbuchu plynu. Podľa informácií Polície SR hrozí kolaps budovy a ďalšie výbuchy.

„Na miesto sme vyslali až šesť posádok záchrannej zdravotnej služby, aby pomohli zraneným. Zatiaľ nemáme úplné informácie o ich počte či prípadných obetiach,“ uviedla hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová.

Lavínová hrozba v Tatrách stúpla na druhý stupeň z piatich

„Plyn mal vybuchnúť v jednom z bytov v 12-podlažnej bytovke pred 12.15 h. Podľa ohlasovateľa udalosti by sa na mieste mali nachádzať aj obete, avšak zasahujúci hasiči túto informáciu zatiaľ nepotvrdili,“ povedala Farkasová. Podľa predbežných informácií malo k výbuchu plynu dôjsť medzi 9. a 12. poschodím, pričom je zrútená konštrukcia schodiska a hrozí celkový kolaps budovy.

Svedkovia na mieste potvrdili, že niekoľko obyvateľov bytovky by sa malo nachádzať na streche budovy. Na miesto smeruje MUSAR (Modul pátracích a záchranárskych činností stredného rozsahu v mestskom prostredí) tím zo Záchrannej brigády HaZZ v Žiline na vyhľadávanie osôb zo závalov, ťažká technika zo Záchranných brigád HaZZ v Humennom a Žiline a štábne vozidlo HaZZ z Košíc.

Na miesto smerujú hasiči z Prešova, Sabinova, Košíc, Levoče a Bardejova a tiež evakuačný autobus HaZZ. „Aktuálne informácie týkajúce sa výbuchu plynu v bytovom dome v Prešove budeme aktualizovať iba prostredníctvom facebookovej stránky Prezídia HaZZ,“ doplnila Farkasová.

Pracovníci banky zachránili životné úspory dôchodkyni

Polícia vyzýva vodičov v Prešove, aby zvolili inú trasu pre požiar bytovky

Zároveň policajti prosia Prešovčanov, ktorí bývajú v blízkosti Mukačevskej ulice, aby rešpektovali pokyny zasahujúcich policajtov. Prešovská polícia o tom informuje na sociálnej sieti.

PSK je pripravený pomôcť postihnutým výbuchom v bytovke

„V spolupráci s mestom ponúkol dočasné núdzové bývanie pre udalosťou postihnuté rodiny a obyvateľov. PSK je v kontakte s krízovým štábom, kde hľadá ďalšie možnosti, ako pomôcť,“ uviedla Jeleňová. Krajská samospráva zároveň podľa jej slov pracuje na vyčlenení finančných prostriedkov na zmiernenie následkov tejto tragédie.

Informácie o núdzovom ubytovaní poskytujú pracovníci Mestského úradu v Prešove na telefónnom čísle 051 3100 101.

Pre výbuch bytovky zriaďujú centrum sústredeného sociálneho zabezpečenia

„Už v týchto chvíľach sú na mieste tragédie terénni sociálni pracovníci aj zamestnanci sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktorí sú pripravení v prípade potreby umiestniť deti do centier pre deti a rodiny,“ informovala o tom hovorkyňa rezortu Veronika Husárová.

Primátor Košíc žiada premiéra o odpustenie vyše 15-miliónového dlhu mesta

K dispozícii budú podľa jej slov na mieste aj psychológovia, zamestnanci Sociálnej poisťovne a úradu práce, ktorí budú operatívne riešiť situáciu obyvateľov poškodenej bytovky. Vedením centra poveril minister riaditeľa odboru krízového manažmentu a bezpečnosti ministerstva Jána Hudáka.

„Rezort práce, sociálnych vecí a rodiny vyjadruje rodinám obetí nešťastia úprimnú sústrasť a je pripravený im v týchto ťažkých chvíľach pomôcť,“ doplnila Husárová.

(článok pokračuje pod príspevkom)

Reakcie politikov:

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyjadrila hlbokú sústrasť pozostalým pri výbuchu plynu v prešovskom bytovom dome. Na sociálnej sieti sa tiež poďakovala hasičom a všetkým záchranným zložkám.

Veľmi ma zarmútila dnešná správa o tragédii v Prešove. Myšlienkami som so všetkými, ktorí sa teraz budú musieť vyrovnať…

Uverejnil používateľ Zuzana Čaputová Piatok 6. decembra 2019

Most-Híd: „Rodinám, ktoré prišli o svojich blízkych, domov, ale aj zasahujúcim záchranným zložkám prajeme veľa sily v tejto ťažkej situácii,“ uviedol na sociálnej sieti vládny Most-Híd.

🇸🇰️Hrôzostrašný výbuch v Prešove. Žiaľ, už je potvrdené, že tento výbuch vyžiadal niekoľko obetí. Rodinám, ktoré prišli…

Uverejnil používateľ Most-Híd (Híd-Most) Piatok 6. decembra 2019

Ľuboš Blaha, poslanec Smeru-SD: „Nemám slov. Držme palce záchranárom. (…) Sme s tebou, Prešov,“ uviedol.

Práve som sa dozvedel správu o výbuchu plynu v bytovke v Prešove. To je strašné, nemám slov. Držme palce záchranárom a hlavne dúfajme, aby neboli obete na ľudských životoch 🙁 Sme s tebou, Prešov!

Uverejnil používateľ ĽUBOŠ BLAHA Piatok 6. decembra 2019

K nešťastiu sa vyjadril aj exprezident a predseda neparlamentnej strany Za ľudí Andrej Kiska:  „Chcem vyjadriť úprimnú sústrasť pozostalým a požiadať vládu, aby v maximálnej miere pomohla všetkým, ktorých výbuch akokoľvek zasiahol,“ napísal.

Spolupatričnosť rodinám z bytového domu vyjadril aj predseda Sme rodina Boris Kollár:

Priatelia aktualne som na vyjazde v Presovskom kraji a ked sa ta hrozna tragedia udiala bol som len 1 km od miesta…

Uverejnil používateľ Boris Kollar Piatok 6. decembra 2019

Lucia Ďuriš Nicholsonová, europoslankyňa za SaS:  „Situácia v Prešove je skľučujúca. Veľmi na vás všetkých myslíme a prajeme veľa síl a odvahy.“

V myšlienkach so všetkými, ktorých sa tragédia dotkla, je aj hnutie OĽaNO.

Úprimnú sústrasť pozostalým rodinám a veľa síl všetkým záchranným zložkám prostredníctvom sociálnej siete zaželala aj členka neparlamentnej Demokratickej strany Natália Blahová. „Je mi to veľmi ľúto,“ dodala.

Aj ĽSNS vyjadrila hlbokú sústrasť rodinám obetí tragédie. „Sme s každým, koho sa táto udalosť akokoľvek dotkla,“ povedal hovorca ĽSNS Ondrej Ďurica.

ÚPRIMNÚ SÚSTRASŤ pozostalým rodinám tých, ktorí pri tragédii zahynuli. Prajem veľa síl zdravotníkom, policajtom a všetkým záchranným zložkám.Je mi to veľmi ľúto.

Uverejnil používateľ Natália Blahová Piatok 6. decembra 2019

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru