Jednou vetou

Leteckí záchranári pomáhali viacerým zraneným pacientom

Ilustračné foto

foto: TASR

Záchranársky vrtuľník zo svojej základne v Poprade vzlietol v priebehu piatka na pomoc spolu piatim pacientom.

Ako informovala hovorkyňa leteckých záchranárov Zuzana Hopjaková, dopoludní ich privolali k 13-ročnému zranenému chlapcovi na Skalnaté pleso. Ten po zrážke s ďalším lyžiarom utrpel poranenie hrudníka, chrbtice a hlavy, krátkodobo bol aj v bezvedomí. Po primárnom ošetrení lekárom ho v evakuačnej sieti letecky transportovali na centrálny príjem do popradskej nemocnice.

Krátko potom bol hlásený ďalší lyžiarsky úraz v Bachledovej doline. Išlo o deväťročné dievča, ktoré k vrtuľníku priviezli členovia Tatranskej horskej služby – dobrovoľného zboru. „Pádom na lyžiach utrpela zlomeninu pravého predkolenia. Po doplnení liečby a zafixovaní zranenia bola pacientka v sprievode matky letecky prevezená taktiež do popradskej nemocnice,“ ozrejmila Hopjaková.

Pokračovala, že po návrate na základňu a doplnení paliva nasledoval sekundárny prevoz 47-ročného pacienta s vážnym úrazom hlavy z nemocnice v Poprade na vyššie špecializované zdravotnícke zariadenie do Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach. „Počas návratu dostala posádka na palubu ďalšie hlásenie o pomoc pri dvoch pádoch na zľadovatenom teréne vo Vysokých Tatrách. V Starom Smokovci sa k posádke pridal aj jeden člen Horskej záchrannej služby (HZS),“ priblížila.

Dvom turistkám pomáhali po páde vo Vysokých Tatrách horskí záchranári

Záchranársky vrtuľník smeroval najskôr do Malej studenej doliny, kde horského záchranára z paluby vysadili pomocou lanovej techniky. „Slovenská turistka (51 rokov) pošmyknutím a následným približne 200- metrovým pádom utrpela poranenie hrudníka, chrbtice a ďalšie povrchové odreniny po tele. Po evakuácii z terénu bola prevezená do Starého Smokovca, kde jej lekár leteckých záchranárov poskytol ďalšie neodkladné zdravotné ošetrenie,“ povedala Hopjaková.

Ako ďalej uviedla, medzitým vzlietol vrtuľník s ďalším členom HZS na pomoc 53-ročnej turistke zo Slovenska, ktorá v oblasti pod Skalnatým plesom tiež padala dole zľadovateným terénom niekoľko metrov. „Horský záchranár po vysadení zistil, že turistka našťastie neutrpela žiadne vážne poranenia a preto bola ponechaná v starostlivosti pozemných záchranárov,“ vysvetlila s tým, že pilot vrtuľníka sa vrátil späť do Starého Smokovca, kde bola na palubu preložená pacientka, ktorá bola zatiaľ v starostlivosti lekára leteckých záchranárov. „V stabilizovanom stave ju následne letecky transportovali na ďalšie vyšetrenie do nemocnice v Poprade,“ uzavrela hovorkyňa.

Môže vás zaujímať

PREŠOV: V meste postupne vyrastá 15-tisíc rôznych kvetov