Muži v Osadnom si zmerali sily na traktoroch

Ilustračné foto

Foto: TASR

Osem po domácky vyrobených traktorov si v sobotu zmeralo sily na súťaži v obci Osadné v Sninskom okrese. V štyroch disciplínach bol napokon najúspešnejším Ľubomír Andruch. Uviedol to starosta Osadného Róbert Mikuláško s tým, že akcia už tradične zaujala desiatky ľudí.

„Odhadujem, že prišlo asi 200 záujemcov, pričom naša obec má 155 obyvateľov. Dá sa teda povedať, že tu bola celá dedina a ešte niekoľko cezpoľných,“ konštatoval starosta. Súťažiaci si sily zmerali jednak v rýchlostnej jazde, nasledovalo umenie s vlečkou, keď mali traktoristi zacúvať do provizórnej garáže, a ich zdatnosti preveril aj slalom pomedzi kužele s drevenými klátmi. „Zlatý klinec programu je vyorávanie zemiakov, ktoré vlastne sadíme každý rok len kvôli tejto súťaži. Traktoristi si potom vyberú spomedzi divákov troch, ktorí zemiaky zbierajú, tie potom darujeme deťom z centra sociálnych služieb tu v Osadnom. Vďaka tomu má táto súťaž aj charitatívny charakter,“ konštatoval Mikuláško, ktorý sa sám súťaže zúčastnil a obsadil tretie miesto.

Očovský festival je pre domácich príležitosťou ukázať sa v krojoch

Súťažiaci boli všetci domáci, až na jedného, ktorý pochádza zo susednej obce Nižná Jablonka. Podľa starostu je to určite rarita, že v takej malej obci je toľko po domácky vyrobených traktorov. „Súťaže sa mali zúčastniť desiati, dvaja sa ale odhlásili pre technické problémy. Je nás tu naozaj dosť, chlapi si postupne tie traktory montujú, starajú sa o ne. Sú naozaj šikovní, mladí i starší, odovzdávajú si tie skúsenosti medzi sebou, takže sa táto tradícia postupne odovzdáva aj mladšej generácii,“ zdôraznil Mikuláško.

Táto akcia má podľa neho okrem zábavného aj výchovný a osvetový charakter. Často si ju prídu pozrieť aj ľudia z blízkych miest a obcí. „Už po prvom ročníku sa mi stala taká milá vec, prišla za mnou rodinka a ďakovali mi, že sme to tu zorganizovali, lebo ich deti mohli naživo vidieť, ako rastú a následne sa vyorávajú zemiaky, ako sa pracuje s traktorom, ako sa zemiaky dávajú na vlečku a podobné veci, ktoré už nie je dnes tak často vidieť,“ spomenul starosta.

Môže vás zaujímať

Polícia: Za porušovanie domovej slobody v Bardejove hrozí páchateľovi väzenie