Pomoc záchranárov vo Vysokých Tatrách potreboval 53-ročný horolezec

Ilustračné foto

zdroj: TASR

Pomoc záchranárov potreboval v sobotu dopoludnia 53-ročný horolezec na Javorovom štíte.

Ako na svojej webovej stránke informuje Horská záchranná služba (HZS), výpadok horolezca nahlásila náhodná turistka. Spozorovala ho z chodníka vedúceho zo Zbojníckej chaty do Priečneho sedla. „Záchranári HZS požiadali o súčinnosť posádku Letky Ministerstva vnútra SR, ktorá sa práve vrátila zo zásahu v Zlomiskovej doline. Horolezcov v núdzi lokalizovali zo vzduchu v juhozápadnej stene Javorového štítu,“ uvádza sa na stránke.

Vo Vysokých Tatrách zahynuli dvaja slovenskí horolezci

Muž si pri páde vážne poranil nohu v oblasti predkolenia a ruku. Záchranári následne požiadali o súčinnosť posádku leteckých záchranárov z Popradu, ktorá vyzdvihla v Starom Smokovci dvoch horských záchranárov a smerovali k zranenému horolezcovi. V stene bol vysadený jeden z nich, ktorý pacientovi poskytol neodkladnú zdravotnú pomoc a pripravil ho na transport. Medzitým sa posádka záchranárskeho vrtuľníka vrátila do Starého Smokovca po lekárku.

Následne 53-ročného horolezca a záchranára HZS evakuovali zo steny za pomoci palubného navijaka. Po medzipristátí v doline a ošetrení lekárkou leteckých záchranárov pacienta letecky transportovali do popradskej nemocnice.

Môže vás zaujímať

Pod chatou Plesnivec prišiel o život 64-ročný turista