Jednou vetou

Pri obci Hostovice našli kadáver zubrice, podľa všetkého ju niekto zastrelil

Ilustračné foto

zdroj: http://nppoloniny.sopsr.sk/

V katastri obce Hostovice v Sninskom okrese našli kadáver samice zubra. Ide o chráneného živočícha. Podľa predbežných zistení ju niekto zastrelil. Polícia začala v tejto súvislosti aj trestné stíhanie.

Ako uviedol obhliadajúci zverolekár Vladislav Juško, kadáver zubrice bol nájdený v nedeľu (18. 11.). „Zistilo sa, že je už uhynutá minimálne týždeň,“ vysvetlil s tým, že viac ako týždeň nevysielal signál ani jej monitorovací obojok. „Po obhliadke bolo zistené, že má dosť veľký otvor do hrudného koša, kde už predátori vykonali svoj podiel práce,“ priblížil s tým, že okrem ďalšieho poranenia konečníka u nej iné zranenia nezistili.

„Dnes sme spolu s políciou a pracovníkmi Národného parku Poloniny vykonali komplexnejšiu pitvu. Bolo potvrdené, že bezprostrednou príčinou úmrtia bolo zasiahnutie strelnou zbraňou, ale nepodarilo sa nájsť žiaden projektil,“ povedal Juško. Samica mala podľa jeho ďalších slov do desiatich rokov. Presný vek budú ešte zisťovať po komunikácii s poľskou stranou, keďže, ako ďalej uviedol, celé stádo zdržiavajúce sa pri Hostoviciach prešlo na Slovensko práve odtiaľ. „Pochádza odtiaľ aj zubor Matúš, ktorý je umiestnený v sninskej minizoo,“ doplnil.

Dochádzku Zaťovičovej vyšetrovala polícia asi po kočnerovsky

Skonštatoval, že išlo o jednu z dvoch samíc v tomto stáde. Ostala v ňom teda už iba jedna zubrica so štyrmi býkmi. „Čo je najhoršie, že tie monitorovacie obojky sú už nefunkčné. Nie sme schopní lokalizovať tie zubry a toto je veľmi zlé,“ uviedol zverolekár s tým, že sa budú snažiť nájsť spôsob, ako by ich mohli postupne vymeniť, aby sa podobné udalosti neopakovali.

Ako informovala prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová, podľa predbežných informácií došlo k úmrtiu zubrice z nezákonného dôvodu. „Na základe tejto skutočnosti poverený príslušník Obvodného oddelenia Policajného zboru v Snine začal trestné stíhanie vo veci trestného činu porušovania ochrany rastlín a živočíchov spáchaného v súbehu s trestným činom pytliactva,“ priblížila s tým, že zákon pre páchateľa tohto trestného činu stanovuje trestnú sadzbu odňatia slobody až na dva roky. „Polícia na prípade intenzívne pracuje, vykonávame všetky potrebné procesné úkony,“ uzavrela.

Môže vás zaujímať

V noci zachvátili plamene rodinný dom v Matejovciach, zranili sa dve osoby