Jednou vetou

Spod hladiny plies vylovili vyše sto kilogramov odpadu

Ilustračné foto

foto: pixabay.com

Do štyroch tatranských plies sa v piatok ponorili potápači, aby z nich vytiahli neporiadok, ktorý sa pod hladinu dostal predovšetkým počas tohtoročnej letnej turistickej sezóny. „V rámci 26. ročníka akcie Čisté vody spolu s nimi vyčistili tiež zatopený kameňolom v popradskej Kvetnici, kde okrem odpadu objavili aj nevybuchnutý mínometný granát,“ uviedla Martina Petránová zo Štátnych lesov Tatranského národného parku (ŠL TANAP-u).

Do Štrbského, Popradského, Velického a Nového Štrbského plesa sa tento rok ponorilo dokopy 75 potápačov. Najväčší záujem bol už tradične o Štrbské pleso, odkiaľ 45 potápačov vylovilo 68,5 kilogramu odpadu. Vo vreciach končili najmä plastové poháriky, sklenené fľaše, našli sa však tiež zvyšky plota, ktorým sa ohradzujú bežecké trate, železné tyče, peňaženka s mincami či plastová figúrka potápača. Tento rok potápači zamenili lokalitu a do vody vchádzali z opačnej strany ako tradične. „Hoci túto časť plesa sme naposledy čistili ešte v roku 2008, príjemne nás prekvapilo, že neporiadku nebolo až toľko, ako sme očakávali, sme teda spokojní, že osveta zabrala. Všetci, ktorí sa do vody zanorili, sa aj vynorili a ja som rád, že si užili nielen neopakovateľnú atmosféru pod hladinou tatranských plies, ale prispeli i k čistote prostredia v najstaršom slovenskom národnom parku,“ zhodnotil 26. ročník akcie Čisté vody jej koordinátor Pavol Kráľ zo ŠL TANAP-u.

FOTO A VIDEO: Kalavská a Pellegrini si prezreli výstavbu nových oddelení NÚSCH

Z ostatných troch plies vylovili potápači dokopy 48 kilogramov odpadu. Najmenej, iba 1,5 kila vyniesli 11 potápači z Nového Štrbského plesa. Ďalších osem sa zanorilo do Velického plesa, odkiaľ vytiahli na breh napr. aj ponorné čerpadlo či sekáčik. Jazero nachádzajúce sa pri Sliezskom dome odľahčili celkovo o 21 kilogramov odpadu. „Ak k tomu prirátame 25,5 kilogramu neporiadku, ktorý vylovili 11 potápači z Popradského plesa, kde okrem zbierania smetí ratovali aj závoj nevesty, vychádza to, že spod hladiny plies sa na breh dostalo dokopy 116,5 kilogramu odpadu,“ konkretizovala Petránová.

Čaká nás chladný víkend s rôznorodým programom!

Po druhýkrát v histórii podujatia vyčistili aj zatopený kameňolom v popradskej Kvetnici, odkiaľ 14 potápači vytiahli 212 kilogramov neporiadku. Okrem stavebného odpadu, železných tyčí, lán, pneumatík, hasiaceho prístroja či zvyškov strešnej krytiny, našli aj mŕtvu korytnačku s prerazeným pancierom. „Avšak doslova bombou bol nevybuchnutý mínometný granát, ktorý musel prísť zneškodniť pyrotechnik,“ zdôraznila Petránová. ŠL TANAP-u akciu organizujú v spolupráci s Potápačskou školou Technical Diving zo Spišskej Novej Vsi, Zväzom potápačov Slovenska, Potápačským klubom Vodnár z Popradu a Nemocnicou Košice-Šaca. Podujatie je súčasťou Medzinárodného festivalu potápačských filmov, ktorý odštartoval vo štvrtok (10.10.) na Podbanskom.

Môže vás zaujímať

PREŠOV: V meste postupne vyrastá 15-tisíc rôznych kvetov