Jednou vetou

Účastníci Národného stretnutia mládeže P18 zasadnú do poslaneckých lavíc

Ilustračný obrázok

Foto: Facebook - Národné stretnutie mládeže

Účastníci Národného stretnutia mládeže P18, ktoré sa začalo vo štvrtok (26.7.) v Prešove, zasadnú v piatok do poslaneckých lavíc. Podľa Ley Heilovej z oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov Prešovského samosprávneho kraja (PSK) na simulovanom zasadnutí zastupiteľstva PSK, ktoré bude súčasťou Popoludnia angažovanosti, si budú môcť vyskúšať, aké to je rozhodovať v prospech občanov.

„Mladí budú rozdelení do troch klubov – Východ, Stred a Západ. V rámci šesťbodového programu, ktorý sa začne od 15.00 h vo veľkej zasadačke Úradu PSK, si zvolia podpredsedov PSK. Mladí poslanci sa budú zaoberať aj úpravou rozpočtu či informatívnou správou o plnení uznesení Zastupiteľstva PSK. Zaujímavosťou je, že na zasadnutí budú používať reálne karty krajských poslancov, aby si mohli vyskúšať skutočné hlasovanie,“ priblížila Heilová.

V časti interpelácie budú mať podľa jej slov možnosť klásť otázky županovi kraja Milanovi Majerskému a primátorke mesta Prešov Andrei Turčanovej. Po ukončení pracovnej časti bude pre mládež pripravený kvíz Spoznaj Prešovský kraj. Desať najšikovnejších účastníkov PSK aj ocení.

Na národnom stretnutí mládeže P18 sa stretlo asi 3500 mladých ľudí

„V rámci podujatia P18 si budú môcť mladí pozrieť aj prezentáciu nového turistického produktu Svätomariánska púť, ktorá bude umiestnená počas celého trvania Národného stretnutia mládeže v mestskej športovej hale. Prezentáciu zameranú na rozvoj pútnického turizmu zastrešuje Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska,“ doplnila Heilová.

Národné stretnutie mládeže P18 sa koná v Prešove od štvrtka (26.7.) do nedele (29.7.). Po Ružomberku (2013) a Poprade (2015) ide o tretie stretnutie tohto typu. Organizuje ho katolícka cirkev na Slovensku v spolupráci s mestom Prešov a Prešovským samosprávnym krajom. Inšpiráciou sú Svetové dni mládeže (SDM), ktoré sa prvýkrát konali v roku 1986 v Ríme na podnet sv. Jána Pavla II. Mladí sa v týchto dňoch v Prešove budú pripravovať na Svetové dni mládeže, ktoré sa uskutočnia v januári 2019 v Paname.

Môže vás zaujímať

Prešovčania, ktorým tragický výbuch poškodil vozidlá, budú mať STK-áčky zadarmo