Jednou vetou

V Múzeu TANAP-u vystavujú obrazy autora symbolického cintorína

Múzeum Tatranského národného parku. Foto: www.facebook.com/pages/Muzeum-Tatranskeho-Narodneho-Parku

Reprodukcie obrazov Otakara Štáfla, umelca a otca myšlienky vytvorenia Symbolického cintorína pri Popradskom plese, si až do polovice októbra môžu pozrieť návštevníci Múzea Tatranského národného parku (TANAP) v Tatranskej Lomnici.

„Podobne ako mnoho iných českých umelcov aj Štáfla očarila nedotknutá slovenská príroda. Najprv spoznával Detvu a jej okolie, neskôr si jeho srdce podmanili Tatry. Nielenže sa tu aj s manželkou Vlastou usadil, ale stal sa aj jedným z ich dvorných maliarov,“ uvádza sa na internetovej stránke Štátnych lesov TANAP-u.

Vysoké Tatry boli jeho domovom v období medzi dvoma svetovými vojnami, tvoril v prenajatom ateliéri v Štrbskom Plese. Maľoval obrazy s horskými motívmi, krásu Vysokých Tatier zachytil na mnohých akvareloch a monumentálnych olejových maľbách. Dva jeho obrazy s tatranskými motívmi boli vydané aj na poštových známkach.

Štáfl bol zároveň aj spolunájomcom chaty pri Popradskom plese, spolu s tajomníkom Klubu československých turistov Alojzom Lutonským prišli s nápadom vybudovať pietne miesto obetiam hôr pri Popradskom plese. Ako sa píše na internetovej stránke Štátnych lesov TANAP-u, návštevu symbolického cintorína už absolvovať nestihol. Rodák z Nemeckého Brodu zahynul spolu s manželkou 14. februára 1945 počas bombardovania Prahy vo svojom ateliéri.

Môže vás zaujímať

PREŠOV: V meste postupne vyrastá 15-tisíc rôznych kvetov