Jednou vetou

Zimný štadión v Starej Ľubovni by mal byť hotový na jeseň

Ilustračné foto

TASR

Zimný štadión v Starej Ľubovni by chceli dostavať do jesene tohto roka. Uviedol to primátor Ľuboš Tomko s tým, že mesto má v pláne investícií na tento rok vyčlenených 380.000 eur na výstavbu stovky parkovacích miest a prístupovú cestu k areálu, a zároveň aj ďalšie zdroje na prevádzku štadióna.

„Projektová dokumentácia je hotová a prebieha príprava na vyhlásenie verejného obstarávania na dodávateľa týchto prác. Zmluvu s investorom sme podpísali minulý rok, ten je taktiež v štádiu finálnych príprav, rokuje s dodávateľmi technológie i stavby, s prácami by chcel začať v apríli,“ priblížil Tomko. Dodal, že zimný štadión by mal byť hotový v jesenných mesiacoch.

Investor, ktorým je prešovská spoločnosť KEN-EX, s.r.o., športový stánok postaví a bude ho aj prevádzkovať. Zároveň predstavil projekt nového hokejového klubu, ktorý by mal v Starej Ľubovni po dostavbe štadióna vzniknúť. S použitím vlastných finančných prostriedkov dokončí stavbu v súlade so stanovenými požiadavkami samosprávy. Mesto Stará Ľubovňa pozemky a sociálno-prevádzkovú budovu pre umelú ľadovú plochu, ktorých hodnota na základe znaleckého posudku predstavuje 256.000 eur, odpredalo investorovi za symbolické euro. Ten sa zaviazal dostavať zimný štadión s umelou ľadovou plochou s minimálnymi rozmermi 56 krát 26 metrov a hľadiskom s kapacitou aspoň 100 miest.

Podľa primátora je v meste a jeho okolí veľký záujem o hokej a korčuľovanie. Predpokladá, že toto športovisko by mohlo slúžiť spádovej oblasti staroľubovnianskeho okresu s približne 60.000 obyvateľmi. Zároveň dodal, že mesto sa v zmluve zaviazalo vyčleniť na prevádzku zimného štadióna 100.000 eur ročne po dobu 15 rokov. „Prevádzka bude osemmesačná, školy a školské zariadenia na území mesta budú mať 50-percentnú zľavu a na účely športových a spoločenských podujatí má mesto vyčlenených 20 hodín ročne, kedy môže štadión využívať zadarmo,“ doplnil.

M. Kaliňák: Slovensko by malo jeden volebný obvod nahradiť ôsmimi

Pomôcť dostavať štadión mala vládna dotácia vo výške viac než milión eur ešte z roku 2010, ktorú použili na nákup chladiacej technológie a zastrešenie existujúcej budovy. Novopostavená oceľová strecha sa však v roku 2013 pod náporom snehu zrútila a zimný štadión tak ostal nedokončený. Keďže termín ukončenia pretrvávajúceho súdneho sporu s predošlým zhotoviteľom stavby mesto odhadnúť nedokázalo, pristúpilo ku konečnému riešeniu danej situácie, ktorým bola spolupráca so spomínaným investorom.

Primátor dodal, že mesto sa v blízkej budúcnosti bude zaoberať aj rekonštrukciou mestskej plavárne, ktorá si vyžiada opravy za zhruba 1,5 milióna eur. „Momentálne pracujeme na príprave projektovej dokumentácie. Predpokladáme, že to budeme financovať z vlastných zdrojov. Je to ale vec, ktorá nás tlačí, ročne prevádzka plavárne stojí zhruba 120.000 eur,“ uzavrel Tomko.

Môže vás zaujímať

Samosprávny kraj pridelil na obnovu kultúrnych pamiatok v regiónoch milión eur