Jednou vetou

Prezidentský palác bude mať od piatka novú svetelnú výzdobu aj vianočný stromček

Ilustračné foto

Foto: TASR

Prezidentský palác na bratislavskom Hodžovom námestí bude mať od piatka (6. 12.) novú svetelnú výzdobu v skúšobnej prevádzke. Nočné osvetlenie nahradí starú výzdobu, ku ktorej mal výhrady pamiatkový úrad. Pred Prezidentským palácom sa rozsvieti aj vianočný stromček. Informoval hovorca prezidentky Zuzany Čaputovej Martin Strižinec.

Vallo a starostovia mestských častí navrhujú zvýšiť daň z nehnuteľností v Bratislave

Nové osvetlenie pozostáva z úsporných, energeticky nenáročných LED svetiel. Celý systém má byť podľa stanoviska Kancelárie prezidenta SR inteligentný a programovateľný.

Nastavenie a intenzita osvetlenia bola konzultovaná aj s Krajským pamiatkovým úradom v Bratislave, ktorý mal k starému vianočnému osvetleniu výhrady. Palác bude po novom osvetlený len bielym svetlom a farby bude používať iba pri špeciálnych príležitostiach.

Prezidentka napadla predĺženie moratória na prieskumy na Ústavnom súde

Novonavrhnuté osvetlenie má zvýrazniť významné architektonické prvky fasády paláca, ako aj strešnú konštrukciu. Ich umiestnenie podľa kancelárie nenarúša vzhľad fasády a rešpektuje, že palác je národnou kultúrnou pamiatkou a sídlom hlavy štátu.

Môže vás zaujímať

Rumun sa pokúsil dať do obehu falošné 50-eurové bankovky