Jednou vetou

Pri Dobšinskej ľadovej jaskyni slávnostne otvoria náučný chodník a expozíciu

Dobšinská ľadová jaskyňa patrí medzi najvýznamnejšie zaľadnené jaskyne na svete.

Foto: Slovakia.travel

Štátna ochrana prírody (ŠOP) v spolupráci so Slovenskou správou jaskýň (SSJ) a Správou Národného parku (NP) Slovenský raj v stredu 29. júla slávnostne otvoria náučný chodník a expozíciu pri Dobšinskej ľadovej jaskyni.

Národná prírodná pamiatka Dobšinská ľadová jaskyňa patrí medzi najvýznamnejšie zaľadnené jaskyne na svete. V roku 2000 ju zaradili do svetového prírodného dedičstva UNESCO ako jedinečný prírodný unikát. ŠOP v spolupráci so svojimi organizačnými zložkami, SSJ a Správou NP Slovenský raj, pri príležitosti 150. jubilea Dobšinskej ľadovej jaskyne, vynovili trasu vedúcu do jaskyne. Staré náučné panely nahradili novými s aktuálnymi informáciami a kvalitnými fotografiami.

„Náučné panely pútavou formou prezentujú prírodné hodnoty Slovenského raja a návštevníci sa tu môžu dozvedieť množstvo cenných informácií o Dobšinskej ľadovej jaskyni. Či už o jej vzniku, vývoji a zaľadnení, ale aj o jej faune či korčuľovaní, ktoré tu fungovalo do polovice 20. storočia,“ povedal vedúci úseku ochrany jaskýň SSJ Pavel Bella.

Do podzemia jaskyne prvý raz zostúpil 15. júna 1870 mladý inžinier z Dobšinej Eugen Ruffíny. Dnes je Dobšinská ľadová jaskyňa prístupná verejnosti od polovice mája do konca septembra a ročne láka tisíce návštevníkov nielen zo Slovenska, ale i z celého sveta. „Podľa našich záznamov si v posledných rokoch Dobšinskú ľadovú jaskyňu ročne prezrelo 70- až 85-tisíc návštevníkov,“ dodal Bella. Slávnostné otvorenie náučného chodníka a expozície jaskyne sa uskutoční v stredu 29. júla o 14:00.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru