Jednou vetou

Pri Lučenci zaznamenali kliešťovú encefalitídu, zdrojom má byť kozí syr

Ilustračné foto

TASR

Viacero laboratórne potvrdených prípadov kliešťovej encefalitídy a podozrení na túto chorobu zaznamenali v uplynulých dňoch pracovníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici a Lučenci.

Všetci pacienti majú podľa epidemiológov klinické príznaky kliešťovej encefalitídy a pozitívnu epidemiologickú anamnézu – konzum nepasterizovaného kozieho syra, vyrobeného na neregistrovanej farme v okrese Veľký Krtíš.
„Celkovo bolo hospitalizovaných na infekčnom oddelení v Lučenci a Banskej Bystrici šesť osôb s klinickými príznakmi, z toho v troch prípadoch bola laboratórne potvrdená kliešťová encefalitída. Na výsledky ostatných troch osôb naďalej čakáme,“ uvádza na margo výskytu encefalitídy vo svojom stanovisku RÚVZ Lučenec.

Krém opradený legendami sa „dožíva“ 70 rokov

Podľa slov hovorkyne banskobystrického RÚVZ Márie Tolnayovej opatrenia pred ďalším šírením tejto choroby vykonali odborníci RÚVZ Veľký Krtíš v spolupráci s príslušnou regionálnou veterinárnou a potravinovou správou. „Vyšetrovanie naďalej pokračuje. Vyhľadávajú a vyšetrujú sa ďalšie osoby v ohnisku nákazy,“ dodala hovorkyňa.

Kliešťová encefalitída je akútne horúčkové ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu. Môže mať jednofázový alebo dvojfázový priebeh. Pri jednofázovom priebehu sa vyskytujú ťažkosti ako silné bolesti hlavy, horúčka a slabosť, ktoré sa stupňujú. Pri dvojfázovom priebehu ochorenia sa v prvej fáze objavuje zvýšená teplota, bolesti hlavy, poruchy spánku a niekedy sa pridružia gastrointestinálne ťažkosti. Inokedy v klinickom obraze prevládajú bolesti v chrbte, kĺboch alebo v končatinách.

Pri dopravnej nehode v Mojmírovciach zahynul štvorročný chlapec

Pre druhú fázu ochorenia sú charakteristické príznaky postihnutia centrálnej nervovej sústavy, psychické poruchy, zhoršenie pamäti, dezorientácia, labilita nálad, podráždenosť a stavy úzkosti. Táto fáza môže aj chýbať, alebo po fyzickej námahe a slnení sa stav zhoršuje. Ochorenie sa prevažne končí úplným uzdravením, výnimočne sa končí smrťou.

Kliešť môže chorobu preniesť okrem človeka aj na zvieratá a od takýchto infikovaných jedincov sa môže nakaziť i človek. Nákaze sú vystavené hlavne kozy, prípadne ovce. Nemajú zvláštne klinické príznaky, ale vírus kliešťovej encefalitídy sa krvou dostáva do mlieka. Kliešťová encefalitída sa tak môže preniesť aj pri konzumácii mlieka nakazených kôz a výrobkov z tohto mlieka, ktoré nie sú dostatočne tepelne spracované.

Na brehoch rieky Váh by si ľudia mali dať pozor na infikované kliešte

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru