Jednou vetou

Pri záchrannom archeologickom výskume v R. Sobote odkryli 17 žiarových hrobov

Odkrytý žiarový hrob pilinskej kultúry na Daxnerovej ulici v Rimavskej Sobote, nájdený počas záchranného archeologického výskumu, 10. apríla 2019

foto: TASR - Branislav Caban

Celkovo 17 žiarových hrobov príslušníkov pilinskej kultúry sa podarilo doteraz odkryť archeológom počas prebiehajúceho záchranného výskumu na Daxnerovej ulici v Rimavskej Sobote. Podľa slov archeológa miestneho Gemersko-malohontského múzea (GMM) Alexandra Botoša sú hroby súčasťou pohrebiska, na ktorom sa pochovávalo počas doby bronzovej zhruba 700 až 800 rokov.

„Realizuje sa tu prístavba k meštianskemu domu, ktorý je prestavovaný na základnú školu. Záchranný výskum tu bol nariadený z dôvodu, že v roku 2016 na vedľajšej parcele pri výstavbe polyfunkčného domu bolo odkryté žiarové pohrebisko pilinskej a kyjatickej kultúry s 53 hrobmi,“ priblížil Botoš.

V Grécku sprístupnia rekreačným potápačom prvý antický vrak

Dodal, že urny žiarových hrobov pracovníci v súčasnosti začisťujú, potom ich zdokumentujú a prenesú do GMM, kde budú reštaurované do pôvodného tvaru a ich obsah bude preplavený. „Je predpoklad, že by sme pri tom mohli objaviť nejaké súčasti bronzových šperkov,“ avizoval archeológ.

Spomínané pohrebisko podľa neho patrí k osade, ktorú majú zdokumentovanú viacerými výskumami. „V podstate sa kryje so stredovekým historickým jadrom Rimavskej Soboty. Dlhé roky sa predpokladalo, že k nej musí prináležať aj pohrebisko, ale objavené bolo až v roku 2016,“ zakončil Botoš.

Môže vás zaujímať

Pyrotechnici zlikvidovali nájdenú vojenskú muníciu