Jednou vetou

Maškrtenie, beh aj lukostreľba: Vyberiete si tip na víkend?

fotokoláž: hlavne.sk
Naše tipy na víkend majú tentoraz chuť čokolády aj mäsa. V prípade, že kalórie radšej spaľujete než ich pridávate, máme tiež pripravené menu. A nezabudli sme ani na milovníkov histórie.

Pokušenie ľudstva

To je naša pozvánka do Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi. Sú tam exponáty, ktoré priamo súvisia s čokoládou a jej výrobou. „Mapuje v podstate dejiny čokolády už na území Rakúsko-Uhorska, to znamená, sú tu artefakty pochádzajúce z konca 19. storočia. Zaoberá sa aj predmetmi, ktoré tvorili súčasť československej histórie aj s malým dosahom do obdobia nedávno minulého,“ uviedla riaditeľka múzea Iveta Géczyová.  „Zdá sa, že čokoláda pretrvá veky, veď ju obľubovali už aj panovníci. Medzi inými i Mária Terézia, ktorá ju podľa historikov milovala, jej obľúbenou bola čokoládová polievka,“ dodala Géczyová.

Pokušenie ľudstva, foto: muzeumpd.sk

Výstavu si môžete pozrieť 13. mája. Z Prievidze potom poputuje do Topoľčian a Levíc.

DadaLa running

Beh je skvelá terapia, efektívny ventil stresu, má moc spájať ľudí a vytvárať priestor pre nové priateľstvá ako aj pracovné stretnutia a rozhovory. Naša ďalšia pozvánka je na bežecké preteky do Martina. Vítaní sú všetci rekreační bežci aj nadšenci aktívneho trávenia voľného času. Príďte si zabehať túto sobotu medzi 11-14 hod.

DdadaLa runing 2018, foto: ajdnes.sk

Zabehať si môžete aj vo Zvolene.

Zvolenská Corrida, zdroj: behzvolen.sk
Zvolenská Corrida, obrázok: www.behzvolen.sk
Alebo na Lietavský hrad. Trasa bude mať 15 až 20 kilometrov. Stretnutie v sobotu ( 7.4 ) o 10,00 hod. na námestí v Rajeckých Tepliciach.
Beh na Lietavský hrad, zdroj a obrázok: ajdnes.sk

Turnaj v lukostreľbe o pohár vojvodu Ctibora

Ďalšia pozvánka je na hrad Beckov, kde bude v sobotu ( 7:4 ) už 12. ročník turnaja v lukostreľbe. Historický kostým nie je povinný, no lukostrelec s najlepším kostýmom získa špeciálnu cenu!

Turnaj v lukostreľbe, foto:www.ajdnes.sk

Začiatok turnaja je plánovaný o 10:00 hod. Časť hradného areálu bude prístupná aj verejnosti.

Rekonštrukcia bojov pripomenie oslobodenie Nových Zámkov

Organizátori očakávajú, že v sobotu ( 7.4 ) sa v parku Sihoť zíde približne 180 uniformovaných príslušníkov klubov vojenskej histórie, deväť vozidiel a dve lietadlá. Bojová ukážka bude v okolí mostíka cez bývalý mlynský náhon a jazera. „V rámci scenára podujatia prejde nemecká kolóna cez most a jej ženisti dostanú rozkaz ho zničiť, aby ho nemohla využiť ruská pechota. Guľometné družstvá budú zničený most strážiť. Neskôr sa začne všeobecný ruský útok po zemi aj po vode za podpory delostrelectva a mínometov. V záverečnom boji s pechotnými zbraňami bude nemecká obrana bez možnosti ústupu zdecimovaná,“ informovala o podujatí novozámocká radnica.

Rekonštrukcia bojov o oslobodenie mesta Nové Zámky, obrázok: novezamky.sk

Súčasťou osláv oslobodenia mesta a ukončenia bojových akcií v jeho okolí bude aj beseda s očitými svedkami bojov v dome kultúry, kde bude sprístupnená aj výstava fotografií a dokumentov o bombardovaní mesta.

Deň tataráku 2018

A na záver pozvánka do Fresh Marketu v Bratislave pre fajnšmekrov. Príďte ochutnať všetky chute tataráku a pozrieť sa aj na prípravu týchto skvelých kulinárskych lahôdok.

Deň tataráku 2018, foto: freshmarket.sk

Kde? V novom Fresh Markete na Rožňavskej 1A v Bratislave. Kedy? V sobotu ( 7.4 ).

zdroj: TASR, www.ajdnes.sk

Môže vás zaujímať

Spustenie Dúbravsko-Karloveskej radiály je otázkou najbližších týždňov