Jednou vetou

Primátor M. Vallo ocenil významných ľudí, ktorí rozvíjajú mesto

Matúš Vallo

foto: Facebook

Primátor Bratislavy Matúš Vallo v piatok ocenil významných ľudí, ktorí sa podieľajú na rozvoji hlavného mesta. Cenu primátora tento rok získali Izabella Jégh, bratia Peter a Jozef Pukalovičovci, Henrieta Moravčíková a Dušan Martinčok.

Prestížne odovzdávanie cien sa konalo v Mestskom divadle Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave a je tradičným podujatím Bratislavských mestských dní, ktoré oživia hlavné mesto už počas tohto víkendu.

Obyvatelia Dobrej Nivy chcú obchvat, upozorňovali na to blokovaním cesty

Cenu primátora za celoživotné zásluhy v prospech rozvoja kultúrnej práce s menšinami a dotvárania kozmopolitnej identity mesta Bratislava získala rodáčka z Podunajských Biskupíc a dlhoročná poslankyňa a predsedníčka Mestského výboru Csemadoku v Bratislave Izabella Jégh.

„Aktivity tejto organizácie a práca pani Izabelly Jégh s maďarskou menšinou v Bratislave významne obohacujú kultúrny život hlavného mesta a dotvárajú jeho kozmopolitný obraz ako mesta rôznorodého a otvoreného,“ uviedlo hlavné mesto.

Cenu primátora za osobitný prínos v oblasti rozvoja športu a mimoriadny príspevok k zdravšiemu životného štýlu v Bratislave si prebrali bratia Peter a Jozef Pukalovičovci. Ich profesie sa kedysi líšili, jeden sa venoval právu a druhý cateringovým službám.

Na ich profesijnej ceste napokon bratov spojilo spoločné organizovanie bratislavského maratónu. Jeho prvý ročník sa uskutočnil v roku 2006. Svoje úsilie venujú aj organizácii rôznych štafetových, nočných či ženských behov.

Podunajské krajiny vnímajú prírodu rozdielne, hovorí srbský bloger J. Erakovič

„Vďaka dlhoročnej činnosti bratov Pukalovičovcov sa Bratislava stáva aktívnejším, športujúcim a zdravším mestom,“ uviedla bratislavská samospráva.

Cena primátora za mimoriadny odborný prínos v oblasti histórie architektúry a zásluhy v prospech rozvoja architektúry a urbanizmu patrí historičke a kritičke architektúry Henriete Moravčíkovej. Moravčíková sa venuje najmä architektúre 20. storočia a súčasnej architektúre.

Napísala stovky štúdií, pripravila množstvo domácich i zahraničných výstav a vydala desiatku kníh o architektúre. Je profesorkou na Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity a súčasne vedie Oddelenie architektúry na Historickom ústave Slovenskej akadémie vied v Bratislave.

„Inšpiratívna práca pani Henriety Moravčíkovej prezentuje architektonickú hodnotu Bratislavy uplynulého storočia a prispieva k ďalšiemu rozvoju Bratislavy ako dynamického, no zároveň ohľaduplného a zodpovedného mesta,“ uviedlo mesto.

Komerčné ubytovne v Bratislave musia prejsť kontrolou, tvrdí mesto

Cenu primátora za kreatívne projekty inšpiratívnej práce so susedskou komunitou i seniormi a za dotváranie identity Bratislavy ako tolerantného a priateľského mesta získal Dušan Martinčok. Pôvodom je z Košíc, momentálne žije a pôsobí v Bratislave.

Vyštudoval právo a niekoľko rokov sa venoval právnemu prekladu na Súdnom dvore Európskej únie v Luxemburgu. Rozhodol sa však vrátiť na Slovensko, aby búral nedôveru medzi ľuďmi a ich predsudky.

„Hnevalo ho, že susedia sa spolu vôbec nerozprávajú, ledva sa pozdravia a v roku 2011 sa to rozhodol zmeniť. Vytvoril priateľskú komunitu a vznikol projekt Susedia na dvore, ktorý aktívne funguje už deviaty rok,“ spresnilo mesto. Založil aj občianske združenie Zrejme, ktoré bojuje za lepšie postavenie starších ľudí v spoločnosti.

Cena primátora Bratislavy je najvyššie samosprávne ocenenie. Udeľuje sa ľuďom, ktorí sa významným, ale nezištným spôsobom zaslúžili o občiansky, kultúrny, spoločenský či športový rozvoj hlavného mesta a spoločnosti.

Môže vás zaujímať

Letnú dovolenku plánuje zhruba 40 percent Slovákov, dve tretiny z nich chcú oddychovať doma