Jednou vetou

Primátor sa dohodol na dodaní a výrobe ochranných rúšok

ilustračné foto

pixabay

Prvé rúška pre Banskú Bystricu ušije Slovenka - Silver. Rúška sú zo stopercentnej bavlny, ktoré sa dajú vyvariť, alebo zaliať vriacou vodou a vyžehliť pri vysokej teplote ako ľan alebo bavlna, a opätovne použiť.

Pre mesto pod Urpínom šije banskobystrická spoločnosť Slovenka – Silver prvé rúška. Ako primátor Ján Nosko informuje na sociálnej sieti, dohodol sa na tom cez víkend s vedením spoločnosti. „Dnes nám odovzdajú 400 kusov, ktoré budeme distribuovať tým najzraniteľnejším,“ uvádza primátor.

Ako pre agentúru SITA povedala riaditeľa závodu a konateľka Mária Rácová, rúška začali šiť už minulý týždeň pre svojich zamestnancov, aby ich mali aj predavačky v maloobchodných prevádzkach.

„Prerábame na šitie ďalšie dva stroje, na ktorých však nevie šiť každý. Nemôžeme tam dať človeka, ktorý to nerobil, aby nedošlo k úrazu,“ objasňuje riaditeľka s tým, že sa budú snažiť každému niečo poskytnúť, keďže požiadavky na rúška majú z okolitých firiem, z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, Banskobystrického samosprávneho kraja a ďalších.

Podľa Rácovej sú to rúška zo stopercentnej bavlny, ktoré sa dajú vyvariť, alebo zaliať vriacou vodou a vyžehliť pri vysokej teplote ako ľan alebo bavlna, a opätovne použiť.

Výrobné kapacity budú prispôsobovať, lebo nevedia, dokedy im vydrží materiál. V Čechách majú isté množstvo tkaniny blokované a uvidia, ako sa im ho poradí doviezť. „Ak materiál nezoženieme, tak to budeme robiť z úpletu, ktorý máme tiež zo stopercentnej bavlny,“ uviedla riaditeľka s tým, že z úpletu sa ale horšie šije. „Rýchlejšie sa nám to robí z tkaniny,“ doplnila.

Pod názvom Slovenka – Silver, s.r.o. sa začala v meste pod Urpínom v roku 2009 písať súčasná história firmy Slovenka, ktorá má okrem výroby aj sieť maloobchodných predajní.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru