Jednou vetou

Príspevok na bezplatné WiFi chcú samosprávy využiť s čo najväčším efektom

Ilustračné foto

foto: TASR

Príspevok Európskej komisie (EK) vo výške 15.000 eur na bezplatné WiFi v obciach využijú úspešné samosprávy v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) na zabezpečenie signálu predovšetkým v centrálnej zóne či na miestach, kde sa pohybuje najviac ľudí.

Niektoré obce však deklarujú záujem rozšíriť bezplatnú WiFi zónu na celé svoje územie.

Starosta Vysokej Pri Morave Dušan Dvoran priznal, že dotácia v rámci programu WiFi4EU zvýšila ambície, ktoré pri zavedení bezplatnej WiFi zóny v obci mali.

Ďalší bratislavský sudca odchádza do dôchodku, uzavretie káuz sa skomplikuje

„Je to impulz, aby sme nerobili len centrálnu časť, ale bezplatné pripojenie zaviedli v celej obci. Napokon prechádza cez nás cyklotrasa, chodia k nám cudzinci, určite to tak urobíme,“ uviedol.

So širokým pokrytím ráta i Jozef Uhler, starosta bratislavských Jaroviec, jednej z troch bratislavských mestských častí, ktoré boli v prvej výzve programu WIFI4EU úspešné.

„Keďže je to veľký príspevok, dokážeme prostredníctvom neho pokryť všetky významné verejné priestranstvá a budovy v obci – zastávky, kultúrny dom, ihrisko, zdravotné stredisko, možno aj školský dvor, tam ale, samozrejme, len v čase mimo vyučovania,“ informoval Uhler.

Podľa Istvána Pomichala – starostu Tomášova, ďalšej samosprávy z Bratislavského kraja, ktorá príspevok EK získala, predstavuje možnosť zaviesť bezplatné WiFi veľký prínos. „Prístup k informáciám by mal byť čo najdostupnejší a niečo takéto by malo byť v každej obci,“ uviedol Pomichal, ktorý je presvedčený, že benefit si budú môcť obyvatelia Tomášova užívať už v prvom polroku 2019.

Poslanec Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) za Stupavu Martin Smeja je rád, že i jeho mesto sa možnosťou využiť dotáciu EK zaradí medzi moderné mestá Európy, kde sú bezplatné WiFi zóny štandardom.

V Piešťanoch sa uskutočnil druhý ročník pochodu čertov

„Samozrejme, všetko má svoje plusy a mínusy, aj teraz sa určite ozvú kritici, ktorí budú hovoriť, že deti budú zasa ešte viac pozerať do mobilov, ale treba to vnímať z tej pozitívnej stránky a toto je určite niečo, čo zlepší život v našich obciach a mestách,“ skonštatoval.

Európska komisia (EK) koncom novembra (23. 11.) oznámila úspech prvej fázy žiadostí miest a obcí z členských krajín Európskej únie (EÚ) zapojiť sa do schémy WiFi4EU, čiže zriaďovania zón bezplatného WiFi signálu v centrách komunitného života, ako sú námestia, parky, knižnice či múzeá.

Z celkového počtu 13.198 prihlášok bolo 252 zo Slovenska, exekutíva EÚ z nich vybrala 93 dedín, obcí, miest a mestských častí. V rámci BSK bolo úspešných celkovo 12 samospráv – Rovinka, Bratislava-Petržalka, Bratislava-Jarovce, Bratislava-Nové Mesto, Senec, Píla, Vysoká pri Morave, Stupava, Most pri Bratislave, Tomášov, Boldog, Budmerice.

Pribudne v nedeľu nová snehová nádielka?

Každá obec získa poukážky v hodnote 15.000 eur a vďaka tejto poukážke bude môcť zaistiť technické vybavenie verejného internetu (routery, antény a podobne) na verejných priestranstvách vrátane mestských hál, verejných knižníc, múzeí, verejných parkov alebo námestí.

Iniciatíva WiFi4EU bude pokračovať v najbližších dvoch rokoch ďalšími tromi fázami.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru