Jednou vetou

Program BookPark v Kulturparku bude venovaný detským knihám a čítaniu

Ilustračné foto

Pixabay.com

Na knižky a čítanie pre deti bude zameraný štvordňový program v košickom Kulturparku. Pod názvom Košice BookPark bude v dňoch 27. až 30. septembra určený nielen deťom, ale aj rodičom a pedagógom. Jeho súčasťou bude už tradičný festival Číta celá rodina, Konferencia (ne)obyčajných rodičov, semináre, tvorivé dielne, výstava detských kníh a ďalšie sprievodné podujatia.

„Ako podtitul hovorí, ide o ‚jesenné knižkohranie‘. Podujatie totiž tvorivo prepája pôžitok a zábavu, ktorú knihy prinášajú detskému čitateľovi, a zároveň vzdeláva rodičov a pedagógov v tom, ako u detí vzbudzovať záujem o knižky od útleho veku,“ uviedla v piatok za organizátorov Viktória Marcinová z občianskeho združenia (OZ) Čítajme si spolu.

Prvý jesenný deň sa na Slovensku začne v noci na nedeľu 23. septembra

V rámci programu spojili sily OZ, ktoré sa venuje vzdelávaniu rodičov a pracovníkov s deťmi predškolského veku, Knižnica pre mládež mesta Košice a Verejná knižnica Jána Bocatia. Paralelne tak budú prebiehať akcie určené rôznym cieľovým skupinám z radov laickej aj odbornej verejnosti, deťom aj rodičom.

Vystúpia na nich domáci i zahraniční hostia, ako sú autori detských kníh, ilustrátori, psychológovia či pedagógovia. Medzi nimi bude aj český autor detských kníh a ilustrátor Petr Horáček, ktorý žije a tvorí v Londýne, či islandská autorka a ilustrátorka Ragnheiđur Gestsdóttir.

Blíži sa chrípková sezóna, v boji proti nej pomôže posilňovanie imunity

V poradí ôsmy ročník populárneho festivalu Číta celá rodina zavíta v piatok 28. septembra už tradične najprv na základné školy s netradičnými čítaniami, pokračovať bude podvečer literárnym večerom v pobočke LitPark v Kulturparku a sobotňajšou ďalšou zábavou s knihou.

„Tento osmičkový rok pôjdeme na 18 základných škôl a príde celkovo 18 literárnych hostí. V sobotu v LitParku od 9.30 h nebudú chýbať obľúbené divadielka, tvorivé dielne, moderované besedy, zážitkové čítania, súčasťou bude aj špeciálny program pre oteckov,“ priblížila Kamila Prextová, zástupkyňa riaditeľky Knižnice pre mládež mesta Košice. Aktuálny ročník festivalu privíta literárne osobnosti ako Petra Horáčka, Ragnheiđur Gestsdóttir, Martu Hlušíkovú, Petru Nagyovú-Džerengovú, Silvestra Lavríka či Veroniku Šikulovú.

Miesto foto hotové diela. Tieto kreatívne instagramy sa oplatí sledovať

Osobitne rodičom je venovaný druhý ročník Konferencie (ne)obyčajných rodičov 29.-30. septembra. Predstaví sa v ňom napríklad detská psychologička Eva Reichelová či pedagogička Ľudmila Hrdináková, ktorá sa venuje výskumu v oblasti predčitateľskej gramotnosti. Účastníci zároveň absolvujú interaktívne workshopy s knihovníkmi, psychológmi, logopédmi a arteterapeutmi. Pedagógom je určená osobitná sekcia nazvaná Krajina čitateľov.

Program v Kulturparku doplní výstava malých vydavateľov detskej knihy, ako sú Artforum, Slniečkovo, Egreš a ďalšie. Informácie o celej sérii podujatí možno nájsť na webstránke www.kosicebookpark.sk.

Môže vás zaujímať

Letnú dovolenku plánuje zhruba 40 percent Slovákov, dve tretiny z nich chcú oddychovať doma