Prokuratúra potvrdila, že poverovanie riaditeľky ZUŠ bolo nezákonné

Ilustračný obrázok

foto: TASR

Krajská prokuratúra (KP) Prešov potvrdila nezákonnosť opätovného vymenovania tej istej osoby do funkcie riaditeľa Základnej umeleckej školy (ZUŠ) v Humennom bez výberového konania, ktoré sa realizovalo za bývalého vedenia mesta. Podnet v tejto súvislosti podala Slovenská komora učiteľov v spolupráci s Nadáciou Zastavme korupciu. Podľa slov súčasného primátora Miloša Merička sa tieto procesy snažia stransparentniť.

Súd potvrdil výšku trestu riaditeľovi ZŠ v Rudňanoch, nafúkal dve promile

Mesto ako zriaďovateľ škôl podľa iniciátorov podnetu roky dosadzovalo ľudí do funkcií riaditeľov len na základe poverenia. Podnet na prokuratúru v tejto súvislosti podali vlani.

“Okresná prokuratúra ho najskôr odložila odvolávajúc sa na to, že v zákonoch nie je uvedené, koľkokrát najviac za sebou môže zriaďovateľ školy opakovane poveriť dočasne výkonom funkcie riaditeľa školy pedagogického zamestnanca,” informovala Lucia Pazičová z Nadácie Zastavme korupciu. Sťažovatelia sa podľa jej ďalších slov odvolali na KP, ktorá im dala za pravdu.

Medializovaným prípadom bola ZUŠ na Mierovej ulici, kde bola riaditeľka poverená šesťkrát a mesto výberové konanie nevypísalo päť rokov.

“Krajská prokuratúra Prešov po preskúmaní veci konštatovala, že nie je zákonným postupom, pokiaľ zriaďovateľ nevypísal výberové konanie na obsadenie funkcie riaditeľa základnej umeleckej školy a opakovane len predlžuje, resp. opätovne vymenuje do funkcie tú istú osobu bez výberového konania,” uviedol hovorca KP Prešov Marián Spišák s tým, že mesto tak konalo v rozpore so zákonom o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a zákonom o výkone práce vo verejnom záujme.

Generálna prokuratúra žiada prísnejší trest pre Juraja H.

Podľa prezidenta Slovenskej komory učiteľov Vladimíra Crmomana tento prípad odhalil závažnú dieru v školskom systéme.

“Hoci sa tieto nezákonné poverovania diali opakovane niekoľko rokov, absentoval opravný prostriedok, po ktorom by v krátkom čase došlo k náprave. Ani medializácia a naliehanie štátnych inštitúcií nedonútili zriaďovateľa vypísať výberové konania vo všetkých školách a školských zariadeniach v jeho pôsobnosti. Dúfam, že teraz dôjde k opatreniam, po ktorých si už žiadny zriaďovateľ nedovolí takéto masívne porušovanie demokracie,“ konštatoval.

Školy hospodária s verejnými prostriedkami a smerujú k nim aj eurofondy, preto je podľa riaditeľky Nadácie Zastavme korupciu Zuzany Petkovej dôležité, aby ich viedli tí najschopnejší odborníci, ktorí vzídu z demokratickej súťaže. “K iniciatíve učiteľov sme sa pridali preto, že transparentný a zákonný výber riaditeľov eliminuje korupčné prostredie a klientelizmus,” povedala.

Primátor zatiaľ oficiálne stanovisko prokuratúry nepozná. “Neviem sa k tomu teda vyjadriť, ale, čo sa týka legislatívy, tak pravdepodobne došlo k nejakým pochybeniam,” uviedol Meričko pre TASR. Myslí si, že poverovanie riaditeľov v niektorých prípadoch aj na niekoľko rokov nebolo fér nielen voči nim. Uviedol, že ešte ako opozičný poslanec spoločne so svojimi kolegami na tento problém poukazovali.

Opitému vodičovi, ktorý nabúral v Brezne, namerali takmer tri promile

“My sme potom, čo som prevzal úrad, okamžite začali konať a spustili sme proces výberových konaní na všetky neobsadené miesta riaditeľov škôl,” spomenul s tým, že časť z nich je ukončená, niektoré sa ešte konajú a iné zas pripravujú. Na budúci týždeň bude napr. menovať riaditeľa centra voľného času, ktorý tam bol poverovaný približne šesť rokov.

“Naozaj sa snažíme tento proces stransparentniť a robiť všetko tak, ako nám legislatíva káže,” ozrejmil. Dúfa, že mesto v tejto súvislosti nebude sankcionované.

Spišák uviedol, že zo správy mesta Humenné a predložených príloh vyplýva, že zriaďovateľ vyhlásil výberové konanie na obsadenie funkcie riaditeľa tamojšej základnej umeleckej školy a na návrh rady školy vymenoval riaditeľku do funkcie ešte v máji tohto roka.

“Vzhľadom na uvedené KP Prešov 3. mája 2019 odložila opakovaný podnet bez prijatia niektorého z právnych prostriedkov, ktorými prokurátor vykonáva dozor nad dodržiavaním zákonov a ostatných všeobecne záväzných právnych predpisov orgánmi verejnej správy, nakoľko zriaďovateľ medzičasom sám odstránil porušenie zákona,” uzavrel.

Môže vás zaujímať

Dopravná nehoda v Harmanci sa skončila tragicky, vodič zahynul