Jednou vetou

Prvá robotická olympiáda First Global Slovakia bude v Bratislave koncom apríla

Ilustračné foto

foto: TASR

Slovensko bude prvýkrát hostiť robotickú olympiádu First Global Slovakia. Tá po vzore zo zahraničia otvára dvere študentom slovenských stredných škôl. Jej prvý reprezentatívny ročník sa uskutoční 27. apríla v Bratislave. Na víťaza čaká postup na októbrové finále v Dubaji.

Dobrá správa: FTVŠ mení názor, o nájomnom pre klub kanoistov budú rokovať

„V minulosti sme pripravovali slovenských stredoškolákov na prvé dva ročníky medzinárodnej olympiády, no slovenská súťaž dosiaľ neexistovala. Rozhodli sme sa preto, že sa pokúsime zorganizovať celoslovenskú súťaž, ktorou dáme talentovaným študentom možnosť reprezentovať našu krajinu aj vo svete,“ hovorí spoluorganizátor Adam Kukla.

Podobne ako medzinárodné olympiády bude mať ekologický rozmer aj súťaž na Slovensku. Zameria sa na globálne problémy súvisiace s ekológiou, téma súťaže preto nesie názov Zbavme sa odpadu! Tento motív súvisí aj s pravidlami a bodovaním.

Roboty budú musieť zdolať niekoľko prekážok, napríklad simuláciu vodnej plochy, lesov a zároveň zbaviť tieto priestory odpadu v podobe kartónových kociek prostredníctvom svojich robotov.

FOTO: Hnus v centre hlavného mesta je späť. Rieši to niekto vôbec?

„Celá súťaž má aj edukačný charakter. Na základe čistenia odpadu si súťažiaci môžu uvedomiť, že nielen čistenie svojej záhradky môže prispieť k ochrane prírody, ale najmä čisteniu vodných plôch a lesa. Chceme, aby cieľ hry bol ukážkou toho, ako sa dajú užitočné veci spojiť s príjemnými,“ poznamenáva Kukla.

Môže vás zaujímať

Letnú dovolenku plánuje zhruba 40 percent Slovákov, dve tretiny z nich chcú oddychovať doma