Jednou vetou

Prvomájové oslavy v plnej paráde. Pozrite sa, kde sa konali!

V obci Dojč zorganizovali retro oslavy 1. mája

foto: facebook

Tak predsa ste si v utorok 1. mája mohli vyraziť do sprievodu ako voľakedy. Obec Dojč pri Senici sa stala známa svojou tradíciou humorných spomienok na prvomájové sprievody z čias socializmu. Ani tento rok nebol výnimkou, keď sa organizoval ôsmy ročník retro osláv 1. mája.

Pred tribúnou sa predstavilo množstvo ľudí v dobovom oblečení, v historických rovnošatách vojakov, príslušníkov verejnej bezpečnosti, ale aj pionierov a zväzákov. Okrem nich sa sprievodu zúčastnilo približne 200 historických vozidiel.

Prečítajte si aj: Práca je pre Slovákov druhou najdôležitejšou hodnotou, čo je na prvom mieste?

Obyčajný nápad z debaty pri pive

Otcom myšlienky zorganizovať takéto podujatie bol Miroslav Opatovský. „Nápad vznikol v miestnej krčme, kde sme to vymysleli s kamarátmi. Bol som na niečom podobnom v malej českej dedinke a zaujalo ma to. Pôvodne sme to pri prvom ročníku zorganizovali iba v úzkom kruhu priateľov, keď sa stretla partia približne 200 až 300 ľudí,“ uviedol ku vzniku podujatia jeho zakladateľ.

Vypočujte si: Mažoretky vybavené, sprievod pripravený. To bude na ulici paráda

Viac a viac retro-fanúšikov

Od úvodného ročníka sa retro oslavy stávali čoraz populárnejšie a na tohtoročnom stretnutí už organizátori odhadli účasť na približne 5000 návštevníkov. „Túto akciu vnímam veľmi pozitívne, lebo je to o stretávaní ľudí a spoznávaní našej minulosti. Aj keď je to s miernou nadsádzkou, určite to je plus pre všetkých zúčastnených. Stalo sa to už tradíciou a z roka na rok je to väčšie. Mám dojem, že niekedy už našu dedinu potrebujeme nafúknuť,“ poznamenala starostka obce Dojč Slavomíra Melišová.

Takto to tam žilo aj pred rokom:

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru