Jednou vetou

Psychologička o agresivite: Šíri sa ako nákaza

Prečo majú ľudia sklony k agresívnemu správaniu a ako mu treba predísť - opýtali sme sa psychologičky a súdnej znalkyne Magdy Krasulovej

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Séria nedávnych incidentov, či už útoky v MHD, alebo násilie na ulici poukazujú čoraz viac na nárast agresivity. Podľa odborníkov, žiaľ, táto emócia patrí k životu. Prečo však majú ľudia sklony k agresívnemu správaniu čoraz viac v našej spoločnosti a ako mu vhodne predchádzať sme sa opýtali odborníčky.

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Hnev a všetko s ním súvisiace nemá racionálny základ, ide o negatívnu emóciu, ktorá sa môže vyskytovať u každého. Každý z nás môže byť niekedy agresívny, pretože aj agresivita patrí k životu. A ak s ňou vieme pracovať, dá sa využiť pozitívne. Niekedy nás hnev poháňa do aktivity, mobilizuje nás vpred a dokonca eliminuje strach, vysvetlila psychologička a súdna znalkyňa Magda Krasulová.  Podstatné však podľa Krasulovej je, aby si človek uvedomil, že agresivitu nemôže obracať voči iným, ani voči sebe.

O útoku v bratislavskej MHD hovorí celé Slovensko: Polícia začala konať!

Agresívne správanie je podľa psychologičky nebezpečné práve v tom, že má vyššiu aktivitu, ako napr. pokojné správanie. Je viditeľnejšie, zreteľnejšie, akoby silnejšie, niečo sa pri ňom deje, a mnohí chcú byť súčasťou deja – žiaľ, neuvedomujú si, že veľmi zlého deja,priblížila Krasulová. Tento jav podľa jej názoru súvisí aj s prežívaním relatívnej „anonymity“- s presvedčením, že človek je ako člen skupiny neidentifikovateľný. A pocit, že „ nás je veľa“ vedie neskôr k mylnému presvedčeniu, že nikto nebude potrestaný.

Sanitky za 30 miliónov: Pochybný nákup riešia už aj v parlamente!

Magda Krasulová, psychologička | foto: facebook M.Krasulová

Nie je to nič racionálne. Často samotní účastníci netušia kam to celé vedie. Ich cieľom nie je zabiť, zničiť – je to ich prostriedok k dosiahnutiu cieľa – o to je celé toto dianie  nebezpečnejšie. Z psychologického hľadiska sa jednotlivec prispôsobuje skupine, ktorá má takmer vždy väčšiu silu ako jednotlivec, informovala v rozhovore pre hlavne.sk Krasulová.

V skupine totiž funguje špecifický jav – odosobnenie, kedy niektoré zložky našej osobnosti akoby prestali byť funkčné. Za normálnych okolností sa kontrolujeme, ovládame svoje správanie – ale človek, ktorý sa odosobní stráca sebakontrolu, neovláda svoje konanie, ale prispôsobuje sa správaniu okolia, v tomto prípade skupiny, tvrdí Krasulová.

Kampane v Európskych voľbách: Tieto strany zaplatili státisíce eur!

Pokiaľ je správanie okolia agresívne, jednotlivec sa prispôsobí agresívnemu správaniu. No a agresívne správanie sa šíri ako nákaza. V neposlednom rade treba zdôrazniť, že požitie alkoholu, ako aj drog často znižuje sebakontrolu a priamo potencuje agresívne prejavy správania aj u inak neagresívnych jednotlivcov, hovorí psychologička. Ako však treba takémuto správaniu u jednotlivcov či skupín predchádzať?

Politológovia o výzve Progresívneho Slovenska: Je to veľmi zvláštne

Tu chcem zdôrazniť účinnosť postupu polície – to, že niekoho zadržia, predvedú, obvinia,  je jediným možným spôsobom boja s takýmito neakceptovateľnými prejavmi agresivity, vysvetlila Krasulová, ktorá pripomína, že takýto postup polície má nesmierny význam aj z hľadiska prevencie voči agresivite. V neposlednom rade treba zdôrazniť občiansku statočnosť a prísne vyhranenie sa voči takémuto správaniu, ktoré treba pomenovať a odsúdiť, doplnila Magda Krasulová v rozhovore pre hlavne.sk.

Petržalka v problémoch: Ako bude postupovať starosta a ako riaditeľky?

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru