Radnica chce do ulíc poslať rómske poriadkové hliadky

Ilustračné foto

Foto: TASR

V budúcom roku by v nitrianskych uliciach mohli na dodržiavanie poriadku dozerať rómske hliadky.

Mestskí poslanci na svojom septembrovom rokovaní schválili podanie projektu zameraného na zvýšenie zamestnanosti ľudí žijúcich v prostredí marginalizovaných rómskych komunít.

V rámci projektu mesto vytvorí pre štyri osoby občianske poriadkové hliadky. „Celkové výdavky na projekt sú 196.293,88 eura a päťpercentné spolufinancovanie mesta je vo výške 9814,69 eura. Jednotková cena na toto pracovné miesto pri plnom úväzku je stanovená na 647,76 eura mesačne. Dĺžka realizácie projektu je plánovaná na 24 mesiacov v rokoch 2019 a 2020,“ informovala radnica.

V prípade, že projekt bude úspešný a mesto naň získa nenávratný finančný príspevok, budú rómske občianske hliadky spolupracovať s mestskou políciou.

Polícia bude zisťovať účel a cieľ cesty vodičov

Ich úlohou bude dohliadať na ochranu verejného a súkromného majetku pred poškodzovaním, upozorňovať na protispoločenskú činnosť a protiprávne konanie, kontrolovať pohyb a miesta stretávania sa maloletých detí a mládeže vo večerných hodinách, upozorňovať na zákaz vypaľovania trávy, monitorovať a nahlasovať prípady nelegálnych skládok.

Hliadky môžu tiež pomáhať pri zabezpečovaní a organizácii kultúrnych a športových podujatí a budú sa zameriavať aj na monitorovanie a predchádzanie konfliktom v rámci rómskych komunít a medzi rómskym a väčšinovým obyvateľstvom.

Môže vás zaujímať

Polícia v Košickom kraji upozorňuje rodičov, aby nenechávali svoje deti v aute