Jednou vetou

Riešenie zadlženosti Devína chce mesto predstaviť do konca roka

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Mesto Bratislava chce do konca roka predostrieť najlepší spôsob, ako vyriešiť zadlženosť Devína, ktorá je aktuálne na úrovni 11,5 milióna eur a pre dlhy je mestská časť v nútenej správe. Vyhlásil to primátor hlavného mesta Matúš Vallo s tým, že už bolo prvé kolo rokovaní medzi magistrátom, devínskou samosprávou či ministerstvom financií.

Vyše polovica Bratislavčanov hodnotí primátora M. Valla pozitívne

„Mám na stole tri varianty, ako problém riešiť. Chcem, aby sme do konca roka mali jasné medzi vedením mesta a mestským zastupiteľstvom, ako sa so situáciou vyrovnáme,“ povedal primátor vo štvrtok (26. 9.) bratislavským mestským poslancom. Riešenie problému potvrdila aj starostka Devína Ľubica Kolková.

Spresnila, že celková výška dlhu Devína je aktuálne 11,5 milióna eur, hodnota majetku mestskej časti je na nulovej úrovni, všetko s čím samospráva narába je zverené a ročný rozpočet Devína je na úrovni 800.000 eur. „Každý, kto si to vie spočítať, vidí, že Devín sa sám z tejto situácie nedostane,“ podotkla.

Snaha Devína dostať sa z dlhov trvá už niekoľko rokov. Rokovaniami s veriteľmi počas roka 2017 dosiahla samospráva prísľub, že pri splatení sumy 6,75 milióna eur by boli všetky jej záväzky vynulované a nútená správa by mohla byť ukončená.

Krajský súd dal zelenú zhromaždeniu kotlebovcov v Trenčíne

Devín však toľko peňazí nemá, preto chcel, aby mu v tejto situácii pomohlo hlavné mesto. Naň totiž v roku 2014 prešiel legislatívnou zmenou výkon nútenej správy z ministerstva financií.

V roku 2018 bratislavskí mestskí poslanci vyjadrili ochotu pomôcť mestskej časti dostať sa z nútenej správy a poverili vtedajšieho primátora Bratislavy Iva Nesrovnala, aby v spolupráci s Devínom realizoval kroky k príprave dohody so všetkými veriteľmi mestskej časti s cieľom vyrokovať podmienky jej oddlženia.

Magistrát minulý rok uviedol, že riešenie tejto otázky je veľmi komplikované, či už po stránke finančnej legislatívy, kde primátor hovoril na túto tému s viacerými členmi vlády, ako aj v rovine dohody na úrovni samotného mesta, kde by sa na vyriešenie tohto problému vyžadoval konsenzus všetkých 17 mestských častí Bratislavy.

V MHD nebude viac ľudí, ak nebude rýchlejšia, odkazuje kritikom Vallo

Nesrovnal deklaroval, že mesto musí v tejto veci postupovať podľa zákona. Ochotu pomôcť Devínu dostať sa z nútenej správy vyjadril v roku 2018 aj finančník Patrik Tkáč. Devínska samospráva s finančníkom o tejto možnosti aj rokovala. V oboch možnostiach riešenia svojho dlhu však Devín nenašiel doteraz finálne riešenie.

Devín je od roku 2005 v nútenej správe pre dlhy. Zadlžovanie mestskej časti sa začalo v roku 1996, keď sa vytvorila skupina, ktorá chcela pod hlavičkou mestskej časti vyvíjať realitnú a developerskú činnosť.

Môže vás zaujímať

KOŠICE: Mesto chce počas týždňa mobility spropagovať čistú dopravu