Jednou vetou

Rodičia sa pýtajú: Kto dáva pozor na naše deti?

Kto kontroluje a určí, že dieťa v škôlke je choré a musí odísť domov?

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Nádcha, kašeľ či nebodaj chrípková epidémia. Nielen tieto sú najmä počas zimných mesiacov "nočnými morami" rodičov, ktorých deti každodenne navštevujú materské školy. Dozerá niekto v škôlkach na to, aby vaše ratolesti neprišli do styku s chorobami?

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Ilustračný obrázok

 

Ilustračný obrázok

Názor hygieničky je jednoznačný. Podľa zákona musí byť v materskej škole určená osoba, ktorá pri príchode detí skontroluje, či sú, alebo nie sú v poriadku. Pri príchode do škôlky by totiž mali byť úplne zdravé. Aká je však realita a či sú deti naozaj pri príchode do škôlky kontrolované sme sa opýtali pani riaditeľky známej súkromnej materskej školy v Bratislave.

NÁŠ TEST: Zisťovali sme, na koľko Vás vyjde jedlo a pitie na vianočných trhoch

Do redakcie sme totiž dostali viacero podnetov od samotných rodičov detí, ktoré túto škôlku navštevujú. Údajne sa škôlka o zdravotný stav detí nezaujíma a deti pri príchode do škôlky nekontroluje nikto. V škôlke to radikálne popreli.  „U nás v materskej škole? Čo tým myslíte, že „nekontrolujeme deti“? Nemyslím si, že sú tam choré deti. My tie deti kontrolujeme, máme určené osoby, ktoré vždy, keď má dieťa nejaké špecifické symptómy, tak je rodič upovedomený, že musí navštíviť lekára,“ reagovala riaditeľka materskej školy. „Absolútne to nie je pravda, že by sme brali choré deti, dodržiavame zákon,“ zatelefonoval nám neskôr do redakcie aj konateľ spoločnosti. Mesiac v takejto súkromnej škôlke vás vyjde na nemalú sumu 795 eur, čiže ročne 9 540 eur.

Čaká sa na výsledok stretnutia Kiska – Lajčák. Čo ak Kiska neprijme jeho demisiu?

A aká je situácia v štátnych materských školách? V rozhovore pre hlavne.sk sa vyjadrila riaditeľka materskej školy na Šulekovej ulici v Bratislavskom Starom Meste, Svetlana Radakovičová. „Máme v zmysle zákona aj nášho vypracovaného školského poriadku takzvaný „ranný filter“, kedy dieťa pri príchode do materskej školy javí známky nejakého ochorenia, tak ho pani učiteľka neprevezme medzi zdravé deti. V prípade, že sa ochorenie prejaví v priebehu dňa, tak ho odizoluje od ostatných detí a zabezpečí nad ním dozor a kontaktuje rodičov aby si pre dieťatko prišli.“ 

A koľko by ste zaplatili za mesiac v štátnej škôlke? „V zmysle všeobecne záväzného nariadenia starostu mestskej časti je to 25 eur na mesiac pre dieťa, ktorého zákonný zástupca má trvalé bydlisko v Starom meste. V prípade, že nemá, je to 30 eur“, informovala S. Radakovičová.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru