Rómskej problematike by sa mal podľa Kisku venovať niektorý z podpredsedov vlády

Prezident Andrej Kiska

foto: TASR

Riešením problémov zaradenia sa marginalizovaných rómskych komunít do spoločnosti, by sa mal zaoberať niektorý z podpredsedov vlády. Úrad splnomocnenca na to podľa prezidenta Andreja Kisku nestačí. Uviedol to v utorok, počas svojej návštevy v Hlohovci.

S primátorom mesta Miroslavom Kollárom sa zhováral práve o začleňovaní približne 1000-člennej rómskej komunity do života mesta.

„Intenzívne sme diskutovali o tom, ako pomôcť Rómom. Teší ma, že samospráva je pripravená riešiť problém ich zapojenia sa do budovania lepšieho bývania, pri začlenení sa do škôlok a škôl. Opäť sa ukazuje, aké dôležité je pre túto komunitu predškolské vzdelávanie,“ skonštatoval Kiska.

Sociálni pracovníci pôsobia v teréne

Prezident zároveň ocenil snahu hlohovskej samosprávy, ktorá sa snaží pomáhať rómskej komunite aj prostredníctvom sociálnych pracovníkov, ktorí pôsobia priamo v teréne.

„Je to pozitívny krok, roky rokúce medzi Rómov nikto nechodil. Je potrebné, aby za nimi prichádzali ľudia, ktorí im dokážu pomôcť,“ povedal prezident.

Rekordne nízka nezamestnanosť

Ako dodal, okrem diskusie o problémoch Hlohovca, v ktorých dominuje téma nadmerného dopravného zaťaženia, ho pri stretnutí s predstaviteľmi samosprávy, študentov i podnikateľov potešili aj viaceré dobré správy.

„Je tu rekordne nízka nezamestnanosť a som rád, že každé dieťa má miesto v materskej škole, čo je veľmi dôležité hlavne pre mladé rodiny,“ dodal prezident.

Môže vás zaujímať

Horské priechody Donovaly a Šturec sú pre kamióny uzatvorené