Jednou vetou

Rozprávkové Vianoce v Košiciach obohatí nová výzdoba, vystúpi 1100 účinkujúcich

Mesto Košice

foto: TASR

Priestory košickej Hlavnej ulice sa v decembri opäť premenia na vianočné mestečko s centrálnym pódiom pri soche Immaculata. Súčasťou sviatočnej ponuky pre návštevníkov budú desiatky podujatí, chýbať nebude vianočná výzdoba s novými prvkami a tradičné trhy.

Novou dominantou námestia sa od pondelka (19.11.) stal 17-metrový vianočný stromček. Tento rok ide o duglasku tisolistú, ktorá je darom od rímskokatolíckej farnosti v Olšovanoch. Spolu s ďalšou výzdobou strom tradične slávnostne rozsvietia 5. decembra o 17.00 h s príchodom Mikuláša, Snehulienky, Anjela a Čerta. „Súčasťou tejto veľkej otváracej šou bude odštartovanie Košických rozprávkových Vianoc, ktoré potrvajú do 23. decembra, ale aj vianočných trhov. Hlavným hosťom bude speváčka Celeste Buckingham so svojim hudobným bandom,“ informoval vo štvrtok médiá vedúci referátu kultúry a marketingu košického magistrátu Richard Herrgott.

Vianočné trhy na Slovensku. Niektorí obchodníci ledva zarobia na prenájom stánku!

Súčasťou výzdoby bude aj tento rok drevený vyrezávaný Betlehem na pódiu pri Dolnej bráne, adventný veniec pri Urbanovej veži s novými sviecami či svietiace rybičky v hrajúcej fontáne. K novinkám budú patriť veľké svetelné sane ťahané jelenčekmi pred Historickou budovou Štátneho divadla. Okrem Hlavnej ulice bude tento rok sviatočne vyzdobená aj priľahlá Biela ulica.

Po otváracom programe sa mesto podľa magistrátu bude prezentovať čo najviac vlastnými programami alebo spoločnými z dielne partnerských agentúr, spoločností a firiem, doplnené koncertmi, predstaveniami a umeleckými pásmami mestských častí, umeleckých škôl, centier voľného času a domácimi kultúrnymi inštitúciami. V rámci koncertov sa predstavia víťaz Košického zlatého pokladu Martin Brečka, skupiny King Shaolin, Blizzard, Bon Jovi Revival, For You, Silvayovci a ďalší. „Spolu pripravíme viac ako 60 hlavných a sprievodných podujatí, vystrieda sa približne 1110 účinkujúcich,“ uviedol Herrgott.

Počet letných návštevníkov Košického kraja opäť medziročne stúpol

Adventné programy sa budú odohrávať na pódiu pri Dolnej bráne, Vianočný koncert mesta Košice zaznie 16. decembra v historickej radnici, predstavia sa Martin Chodúr, Mirka Partlová či Lady Colors. Záverečný koncert bude 23. decembra, to najlepšie z hudobných 90. rokov zaspievajú skupina Maduar a Ivanna Bagová.

Ani tento rok by v ponuke nemali chýbať obľúbené ľadové sochy, tentoraz aj na tému hokejových majstrovstiev sveta, ktoré sa v budúcom roku uskutočnia na Slovensku.

V rámci vianočných trhov bude k dispozícii návštevníkom spolu 48 stánkov, a to každý deň od 9.00 do 22.00 h. Pre stánkarov budú podľa Herrgotta platiť opäť sprísnené kritériá, pričom prenájom predajnej plochy bude pre nich za výhodné základné ceny. Licitovať sa za stánky nebude. Takýto princíp sa vlani podľa Herrgotta osvedčil v kvalite i cene ponúkaných jedál a nápojov. Súčasťou trhov bude aj predaj Vianočného punču, z ktorého výťažok poputuje na charitatívne účely pre štyri vybrané organizácie.

Oslavy príchodu nového roku odštartuje 31. decembra detský Silvester. Program veľkého Silvestra s polnočným ohňostrojom bude v štýle hudobno-tanečnej šou, predstavia sa napríklad Peter Bič Project, Lucie & Wanastowi Vjecy revival či ľudová hudba Stropkoviani.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru