Jednou vetou

Ružomberský primátor nepodpísal uznesenie zastupiteľstva k územnému plánu mesta

Igor Čombor, primátor mesta Ružomberok.

foto: TASR

Ružomberský primátor Igor Čombor nepodpísal uznesenie mestského zastupiteľstva k územnému plánu mesta. Podľa uznesenia mal zabezpečiť doplnenie záväznej časti územného plánu vetou o nepovolení prevádzok, ktoré zhoršujú životné prostredie v Ružomberku.

Na pondelňajšej tlačovej konferencii v Ružomberku primátor uviedol, že znenie vety nepovažuje za dobré a obáva sa, že by svojím podpisom mohol uškodiť mestu. S odvolaním sa na vyjadrenie tvorcu územného plánu mesta, architekta Jána Buriana, poukázal na to, že tento krok by mohol znemožniť rozvoj a výstavbu v meste.

O doplnenie vety do územného plánu požiadali Čombora uznesením mestskí poslanci minulý mesiac. So žiadosťou o posúdenie uznesenia sa primátor obrátil na Buriana.

Vo vyjadrení k uzneseniu zastupiteľstva Burian píše, že každá prevádzka viac alebo menej zhoršuje životné prostredie svojimi nárokmi na teplo, energie, produkciou odpadových vôd či komunálneho odpadu. To platí aj o tých najmenších prevádzkach, ako sú napr. malá predajňa potravín či cukráreň, ale aj o rodinných domoch, rekreačných chatách. Aj keď vyššie uvedené prevádzky zhoršujú životné prostredie len v minimálnej miere, regulatív by sa podľa Buriana vzťahoval aj na ich povoľovanie, Keďže text plošne zakazuje povoľovanie všetkých prevádzok.

Polícia dohliadne na futbalový zápas MFK Ružomberok a PFC Levski Sofia

„Nakoľko všetky prevádzky, aj keď len minimálnou zanedbateľnou mierou životné prostredie zhoršujú. Takáto rigorózna formulácia záväznej časti územného plánu, vyhlásená všeobecne záväzným nariadením mesta o jeho záväznej časti, by mala za následok zastavenie povoľovania všetkých stavieb a prevádzok na území mesta bez rozdielu,“ napísal architekt vo vyjadrení, ktoré novinárom poskytol hovorca primátora Viktor Mydlo.

Primátor Čombor poukázal na to, že musí zastávať blaho občanov a pozitívny vývoj mesta v akejkoľvek oblasti, či už sa to týka veľkých, malých alebo stredných prevádzok, lebo tie dotvárajú kolorit života v meste. „Keby sa takáto veta prijala do územného plánu, na ovzduší, ktoré tu dýchame, sa nezlepší nič. Ak chceme bojovať za čistotu nášho životného prostredia a vzduchu, musíme sa do toho pustiť reálnymi krokmi,“ povedal.

Viceprimátor Michal Lazár zdôraznil, že vedenie mesta stojí na strane verejnosti, ktorá je znepokojená vývojom situácie v oblasti ovzdušia. „Robíme aj reálne kroky. Pripomeniem napríklad zriadenie komisie prašnosti,” poznamenal. Okrem toho vedenie mesta podľa Lazára rieši aj dopravnú infraštruktúru, parkovací systém či mestskú hromadnú dopravu v Ružomberku. „Kroky, ktoré robíme, smerujú k zlepšeniu stavu ovzdušia,“ doplnil.

Zmeny a doplnky územného plánu č. 4 schvaľovali mestskí poslanci na jar. Pôvodnú vetu o nepovolení prevádzok zhoršujúcich životné prostredie v meste vyškrtli a nahradili zhovievavejšou formuláciou. Minulý mesiac vystúpili na rokovaní mestského zastupiteľstva miestni aktivisti s požiadavkou, aby sa do územného plánu vrátila pôvodná veta. Poslanci im vtedy vyhoveli a prijali unesenie, v ktorom žiadali od primátora doplnenie. Toto uznesenie primátor nepodpísal.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru