Jednou vetou

S návrhom na bezplatnú MHD počas mimoriadnej situácie neuspeli

Ilustračné foto

Foto: TASR

Mestská hromadná doprava v Ružomberku bude od dnešného dňa fungovať podľa sobotného grafikonu.

Mestská hromadná doprava (MHD) v Ružomberku dnešným dňom prechádza do sobotného režimu. O rozhodnutí vedenia mesta, ktoré takto reaguje na aktuálnu epidemiologickú situáciu súvisiacu so šírením koronavírusu, informoval viceprimátor Michal Lazár. Návrh trojice poslancov mestského zastupiteľstva, aby MHD dočasne fungovala bezplatne, radnica odmietla.

O zavedenie bezplatnej formy cestovania v MHD požiadali mestskí poslanci Patrik Habo, Karol Javorka a Ľubomír Kubáň. „V rámci dôležitých ochranných opatrení pre našich občanov pred šíriacou sa epidémiou vás žiadame, aby ste neodkladne začali rokovanie s naším zmluvným partnerom Arriva Liorbus. Apelujeme na vás, aby ste v čase mimoriadnej situácie v rozsahu minimálne do 31. marca zabezpečili našu verejnú mestskú dopravu pre všetkých obyvateľov mesta bezodplatne,“ uviedli vo svojom vyhlásení adresovanom vedeniu mesta poslanci.

Reakcia z ružomberskej radnice bola negatívna. „Na porade vedenia mesta sme sa dohodli, že nebudeme akceptovať požiadavku na zavedenie bezplatného cestovania v mestskej hromadnej doprave. Urobili sme tak na základe konzultácie s odborníkmi v oblasti virológie, ktorí takýto krok zásadne neodporúčajú,“ vyhlásil Lazár.

Ako ďalej jeden z dvojice ružomberských viceprimátorov uviedol, MHD v meste od dnešného dňa bude jazdiť podľa sobotného grafikonu. Zároveň podotkol, že všetky opatrenia, ktoré pri prevádzke MHD zaviedli, smerujú k zníženiu šírenia koronavírusu. „Do autobusov môžu vstupovať len ľudia s rúškom, prípadne iným ochranným prostriedkom na tvári, ochrannú rúško má aj vodič, pričom prvé sedadlá za vodičom sú vymedzené páskou a cestujúcich na nich nesmú sedieť,“ dodal Lazár.

Môže vás zaujímať

Hlavné mesto zrekonštruuje chodníky a cestu na Železnej studničke