S odpratávaním snehu v Nitre pomôžu aj väzni

Ilustračné foto.

Foto: TASR

Pomáhať pri odstraňovaní snehu a ľadu z chodníkov v Nitre budú pomáhať aj väzni. Mesto sa dohodlo na spolupráci so Zborom väzenskej a justičnej stráže, rokuje aj so ženskou väznicou.

Radnica už v utorok 8. januára nasadila do zimnej údržby 52 aktivačných pracovníkov z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorí sa starajú najmä o chodníky na frekventovaných miestach, priechodoch pre chodcov a zastávkach MHD. Už čoskoro sa k nim pridá aj desať mužov vo výkone trestu.

Väzni odpratávali sneh v Bratislave. Koľko to vlastne stálo?

„Okrem manuálnej pracovnej sily máme v plnom nasadení aj techniku, aktuálne je to spolu s externými dodávateľmi 19 strojov. Všetky hlavné ťahy sú momentálne zjazdné a v prácach sa, samozrejme, pokračuje,“ informoval Ľubomír Muzika zo Strediska mestských služieb.

Ako upozornil, mesto nezabezpečuje zimnú údržbu na štátnych cestách. „Na sociálnych sieťach sa objavujú nespokojné komentáre, podľa ktorých sú niektoré hlavné ťahy nedostatočne odhrnuté alebo posypané. Údržbu štátnych ciest na území mesta má ale na starosti Regionálna správa ciest. Sú to dôležité hlavné ťahy Štefánikova v smere od Mlynov, Trieda A. Hlinku, Dlhá, Chrenovská, Jelenecká, Cabajská, Novozámocká, Jarocká a časť Trnavskej ulice. Paradoxne za tieto komunikácie nám ľudia nadávajú najviac,“ vysvetlil Muzika.

Primátorov K8 trápi chodníková novela, hazard i objektívna zodpovednosť pre MsP

Poradca pre komunikáciu mesta Henrich Varga pripustil, že na sociálnych sieťach radnica zachytila množstvo podnetov, aj mnohé oprávnene kritické komentáre. „Čo nás však nesmierne potešilo je, že v Nitre sú desiatky a stovky ľudí, ktorí si neváhali vyhrnúť rukávy a pustili sa do odpratávania snehu. Mesto už na svojej oficiálnej facebookovej stránke spustilo aj mierne odľahčenú anketu, ktorá vzdáva hold práve týmto aktívnym obyvateľom,“ povedal Varga.

Podľa jeho slov nielen Nitra, ale aj iné samosprávy sa najviac boria s povinnou zimnou údržbou chodníkov, ktorá im vznikla na základe nového zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. O tie sa po novom musia postarať ich vlastníci alebo správcovia a nie obyvatelia domov tak, ako to bolo doteraz. „Pre zvýšené nároky na zimnú údržbu zriadilo mesto špeciálny mail zima@nitra.sk. Tu môžu obyvatelia nahlasovať podnety týkajúce sa zimnej údržby. Rovnako máme aj telefonickú horúcu linku. V pracovnom čase môže verejnosť volať alebo poslať SMS na telefónne čísla 037/6550346. Mimo pracovného času môžu ľudia volať na telefónne číslo 0914/352806,“ dodal Varga.

Môže vás zaujímať

Premávka v Bratislave je spomalená, tvoria sa kolóny