Jednou vetou

Sedliacka Dubová: Do obce prichádzajú mladí ľudia, o bývanie je veľký záujem

Malá rozlohou, no veľká srdcom je podľa starostu Ladislava Tomáňa oravská obec Sedliacka Dubová v okrese Dolný Kubín. Svedčí o tom aj mimoriadny úspech dedinky v súťaži Naj obec Slovenska, v ktorej vyhrali už štvrtýkrát. Na snímke obec Sedliacka Dubová. V Sedliackej Dubovej, 31. mája 2019.

foto: TASR - Miroslava Mlynárová

Rastúci záujem mladých ľudí o voľné stavebné pozemky v Sedliackej Dubovej zabezpečil projekt pozemkových úprav, na ktorom v obci pracovali vyše desiatich rokov. Lokalita Močiare je dnes priestorom na štyri desiatky rodinných domov v tichej a rovinatej časti obce v tesnej blízkosti rieky Orava. Prvých sedem domov už stojí, ďalšie pribudnú tento rok.

Naj obcou SR je už po štvrtýkrát Sedliacka Dubová

„Základ je v mentalite našich oravských ľudí. Oravci nechcú veľmi utekať do sveta. Oni síce do sveta odídu, získajú skúsenosti, zarobia peniaze, vyštudujú, ale keď zakladajú rodiny, chcú byť v blízkosti svojho pôvodného rodiska, kde vyrástli a odkiaľ pochádzajú. Do obce prichádzajú mladí ľudia a my sme zrazu zistili, že potrebujeme urobiť výstavbu. Priestor, ktorý voláme Močiare, bol na tento účel veľmi dobrý, takže túto časť sme vyčlenili ako prvú,“ priblížil zástupca starostu obce František Jedinák.

Ako súčasť projektu pozemkových úprav v lokalite pribudli inžinierske siete, voda, elektrika, verejné osvetlenie i nová asfaltová cesta, na ktorú dostala obec peniaze z eurofondov.

S príchodom mladých ľudí do Sedliackej Dubovej súvisí aj narastajúci počet detí v miestnej materskej škole. „Keď naša generácia v 70. rokoch zakladala rodiny, škôlka bola plne obsadená a v dedine bolo veľmi veľa detí. V 90. rokoch sa spoločenská situácia zmenila, demografia išla nadol. Aj my tu v dedine sme pociťovali, že sa škôlka vyprázdňovala,“ uviedol Jedinák s tým, že po čase sa situácia opäť zmenila. Mladí si začali zakladať rodiny, vracajú sa zo zahraničia domov a počet ľudí v obci sa zvýšil.

Lucia Ďuriš Nicholsonová ostáva aj naďalej poslankyňou Starého Mesta

Budova škôlky v Sedliackej Dubovej má rovných 90 rokov. Síce má za sebou už viaceré rekonštrukcie, no i tak sa obec minulý rok prihlásila do eurofondovej výzvy s projektom na zníženie energetickej náročnosti budovy. Prisúdili im dotáciu vo výške 220.000 eur.

Cieľom je zrealizovať projekt čo najrýchlejšie, najlepšie ešte počas prázdninového obdobia. „Budova bude modernejšia. Kapacitu škôlky budeme môcť rozšíriť o ďalších osem detí, takže finálne číslo stúpne na 30. Myslím si, že to je už dostatočný počet miest, aby sme mohli vyhovieť žiadostiam o prijatie dieťaťa do materskej škôlky,“ doplnil starosta obce Ladislav Tomáň.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru