Jednou vetou

Sezóna medvedieho cesnaku sa začína, za jeho zber však hrozí aj pokuta

Ilustračná foto

Foto: Pixabay.com

Ochranári upozorňujú návštevníkov národnej prírodnej rezervácie (NPR) Jovsianska hrabina v Michalovskom okrese, že zber medvedieho cesnaku v nej je zakázaný. Platí tam totiž piaty stupeň ochrany.

Ako TASR informoval botanik Správy Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat Ján Bosák, v Jovsianskej hrabine sa zárasty medvedieho cesnaku nachádzajú po odkvitnutí bledule jarnej karpatskej. „Práve teraz tam začali nájazdy ľudí z celého okresu. Vo veľkom ho zbierajú v NPR, pritom je dostupný aj v iných častiach Vihorlatských vrchov, ktoré nie sú chránené,“ vysvetlil. Upozornil však na to, že v územiach s vyšším stupňom, ako je dvojka, je zber zakázaný.

„V posledných rokoch pribúda stále viac ľudí, ktorí chodia do Jovsianskej hrabiny zbierať medvedí cesnak, nie je v našich silách neustále územie kontrolovať. Preto chceme poprosiť všetkých, ktorí sa tam chystajú práve z tohto dôvodu, aby sa poobzerali po okolí a túto rastlinu netrhali v území NPR,“ vyzval verejnosť Bosák. Ako pokračoval, doteraz všetkých návštevníkov, ktorých pri zbere prichytili, riešili dohovorom. „Keďže to nikto nerešpektuje, rozhodli sme sa v tomto roku pristúpiť k uloženiu blokovej pokuty,“ doplnil.

Národná prírodná rezervácia Jovsianska hrabina je podľa Bosáka významné a unikátne územie. Po zime tam totiž rozkvitajú tisícky bledúľ jarných karpatských. „V rámci Slovenska tam rastú v najhojnejšom počte,“ spomenul. Sú zákonom chránené. Ich trhanie na tomto území, ako aj trhanie ostatných rastlín je zakázané.

 

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru