Jednou vetou

Sneženie v Bratislave ustalo, situácia na cestách sa zlepšuje. Problémy hlásia pod Tatrami

Neprejazdné úseky sú na viacerých miestach Slovenska

autorská koláž hlavne.sk, Michal Psota

Situácia v zasneženej Bratislave sa zlepšuje. Prestalo snežiť, cesty sa sprejazdňujú. "Meškania liniek MHD sú od desať do 30 minút," uviedla hovorkyňa Dopravného podniku Bratislava Adriana Volfová. Najväčšie problémy sú aktuálne pod Tatrami, vodiči sa sťažujú na silný vietor a snehové záveje. Pozrite si aktuálny stav a infografiku nižšie:

FOTO: Sneženie na Slovensku vôbec neprestáva. Výstrahy už platia pre celé územie!

Správu priebežne aktualizujeme (aktualizované 15.00) 

V Bratislave zasahujú momentálne v teréne všetky dostupné mechanizmy, ktoré zabezpečujú pre husté sneženie zjazdnosť ciest. Medzi nimi 43 sypačov nad štyri tony, 11 sypačov do štyroch ton, 60 pracovníkov a s nimi spojená malá technika na zimnú údržbu chodníkov, námestí či priechodov pre chodcov. Uviedlo to hlavné mesto.

Dnes a v stredu (9. 1.) má snežiť aj v ďalších okresoch západného a stredného Slovenska. Vo väčšine z nich meteorológovia očakávajú 20 až 22 centimetrov nového snehu.

Módna polícia v parlamente: Vyzývavé kočky, ale aj decentné dámy

Pripravte sa na poriadne mrazy

Dnes vodičov potrápia snehové jazyky a záveje. Výstraha platí od 6. do 14. hodiny pre celé územie s výnimkou južnej časti stredného Slovenska. Meteorológovia tiež varujú pred nízkymi teplotami na strednom a východnom Slovensku. V noci z utorka na stredu tam teplota môže klesnúť na -15 až mínus 19 stupňov Celzia.

Veštica o 2019: Čakajú nás veľké zmeny, niektorí politici pohoria!

Perinbaba sa vyzúri

Zdá sa, že tam hore nebudú vločkami šetriť ani náhodou. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na svojej stránke aktualizované výstrahy pred snehom, závejmi aj poľadovicou na dnešný deň.  Tie sú platné takmer pre celé územie Slovenska. Pozrite si mapu aj fotografie zo Slovenska:

Výstrahy pre územie Slovenska na utorok 8. 1. 2019 | zdroj foto: SHMÚ

Chystáte sa na ples? Vieme, koľko vás vyjde kompletná príprava

O stave a povrchu jednotlivých cestných úsekov informuje stránka zjazdnost.sk, ktorá pravidelne aktualizuje informácie. Takýto bol stav v utorok o 14:30.

 

Biela hora a cesta  I/10  uzavretá pre nákladné autá

Polícia upozorňuje vodičov v Trnavskom kraji, aby zvýšili opatrnosť. Momentálne je v rámci kraja pre nákladnú dopravu neprejazdný horský úsek Biela hora, cesta I/51, čo je hlavný ťah do Českej republiky. Informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Trnave Martina Kredatusová.

Cesta I/10 v úseku medzi Bytčou, Kolárovicami a Makovom je pre kamióny neprejazdná v oboch smeroch z dôvodu hustého sneženia. Informovalo operačné stredisko Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Žiline.

Doprava kolabuje na viacerých úsekoch, Bratislava 8.1. 2019 | Foto: Michal Psota
V Bratislave znepríjemňuje sneženie vodičom cestovanie, Bratislava 8.1. 2019 | foto: TASR | TASR
Kvôli snehovej situácii meškajú v Bratislave viaceré spoje MHD, 8.1. 2019 | foto: TASR

Všetky cesty a cestné úseky na území Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) sú zjazdné, dopravnú situáciu komplikuje sneženie na celom území kraja. Na cestách kraja je vrstva čerstvého snehu od jedného do piatich centimetrov.  Vrstva čerstvého snehu do piatich centimetrov ja na cestách tretej triedy v okrese Nové Mesto nad Váhom.

Horské priechody Donovaly a Šturec sú zjazdné iba so snehovými reťazami a pre nákladnú dopravu nad desať metrov celkovej dĺžky sú uzatvorené.

Na snímke ťažké mechanizmy prerážajú záveje na ceste III. triedy medzi Šuňavou a Štrbou v okrese Poprad 7. januára 2019 | foto: TASR
Na snímke snežná fréza preráža záveje na ceste III. triedy medzi Šuňavou a Štrbou v okrese Poprad 7. januára 2019 | foto: TASR

VIDEO: Kuriózna nehoda auta terčom vtipov

Najvážnejšia situácia bola cez víkend na severe a východe Slovenska. Cestári mali neustále plné ruky práce a do terénu zapojili všetky možné kapacity a techniku.

Na snímke snežný pluh upravuje cestu zo Starej Ľubovne smerom na Hniezdne 6. januára 2019 | foto: TASR

Slováci si euro pochvaľujú, no v obehu sú stále miliardy korún

Pre niektoré okresy radili cestári vodičom odložiť jazdu autom, pokiaľ to bolo nevyhnutné. Neraz boli záchranné zložky a pracovníci údržby privolaní ku podobným kolíziám, ako je nižšie na snímke:

Na snímke cesta medzi Spišskou Belou a Tatranskou Kotlinou, kde auto skončilo mimo cesty. Vytiahnuť ho pomohlo cestárske auto 6. januára 2019. | foto: TASR
Na snímke autobus, ktorý uviazol na kopci v Starej Ľubovni, na ceste smerom na Jarabinu 6. januára 2019 | foto: TASR

Nájdete nás aj na facebooku – PRIDAJTE S K NÁM TU

Môže vás zaujímať

Karlova Ves podporila v minulom roku mladé rodiny sumou viac ako 28-tisíc eur