Jednou vetou

SHMÚ: V Trenčíne i Veľkej Ide platí upozornenie na smogovú situáciu

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Hrozba smogu je opäť realitou, tentoraz v Trenčíne a Veľkej Ide. Pre obe sídla a ich okolie vyhlásil Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) až do odvolania upozornenie na smogovú situáciu. Informuje o tom na svojom webe.

Príčinami smogu sú podľa meteorológov vysoké emisie častíc PM10 z vykurovania pevným palivom a z ďalších lokálnych zdrojov, spojené s nepriaznivými rozptylovými podmienkami. SHMÚ pripúšťa, že na situácii sa môžu podpisovať i aktivity v priemysle. K zmene v najbližších hodinách zrejme nepríde. „V daných lokalitách bude v noci a zajtra pretrvávať podobný ráz počasia ako v súčasnosti, teda bezvetrie až slabý premenlivý vietor bez zrážok, pravdepodobne inverzia,“ uviedli meteorológovia.

Na horách je zrána malé lavínové nebezpečenstvo, cez deň stúpne na mierne

Radia preto obmedziť pobyt a fyzické aktivity vonku a rovnako i skrátiť vetranie obytných miestností. „K najcitlivejším skupinám populácie na častice PM10 patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo–cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy,“ pripomínajú meteorológovia.

Môže vás zaujímať

Karlova Ves podporila v minulom roku mladé rodiny sumou viac ako 28-tisíc eur