Jednou vetou

SHMÚ vydal hydrologické výstrahy 2. stupňa pre šesť okresov Trenčianskeho kraja

Ilustračné foto

Foto: TASR

Vytrvalý dážď na väčšine územia Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) dvíha hladiny vodných tokov. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal v stredu o 11.00 h hydrologickú výstrahu druhého stupňa pre všetky okresy TSK s výnimkou okresov Myjava a Nové Mesto nad Váhom.

Ako o tom informoval SHMÚ na svojej webovej stránke, výstraha platí od stredy od 15.00 h do piatka (24. 5.) do 9.00 h pre okresy Trenčín, Ilava, Púchov a Považská Bystrica, Bánovce nad Bebravou, Partizánske a Prievidza. Pre okresy Nové Mesto nad Váhom a Myjava vydal SHMÚ v rovnakom čase výstrahu prvého stupňa.

Leto v nedohľadne? Máj býva na Slovensku nepredvídateľný

„Vzhľadom na nasýtenie povodí spadnutými zrážkami a predpokladanými ďalšími trvalými zrážkami v úhrne 60 až 100 milimetrov predpokladáme vzostup až výrazný vzostup vodných hladín na tokoch s dosiahnutím a prekročením vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity. Vývoj hydrologickej situácie bude priebežne aktualizovaný,“ informuje o tom SHMÚ.

Slovensko žije od stredy na ekologický dlh, EÚ už od 10. mája

Podľa hydrologického spravodajstva SHMÚ aktuálne stúpajú hladiny riek Myjava v Myjavskom okrese, Nitra a Tužina v okrese Prievidza, Nitrica v okrese Partizánske, Bebrava a Radiša v okrese Bánovce nad Bebravou. Stúpajúcu tendenciu majú aj hladiny potokov Domanižanka, Papradnianka a Mošteník v Považskobystrickom okrese, Biela voda a Petrinovec v Púchovskom okrese, Vlára v okrese Trenčín a Jablonka v okrese Nové Mesto nad Váhom.
Na žiadnom toku zatiaľ hladina nedosiahla výšku zodpovedajúcu ani prvému stupňu povodňovej aktivity.

Hydrologické výstrahy 2. stupňa na stredu 22. mája 2019. Zdroj: SHMÚ

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru