Situácia v múzeu Andyho Warhola sa podľa povereného riaditeľa stabilizuje

Svazijská kráľovná Ntombi Twala od Andyho Warhola. Diela sú vystavené v Múzeu moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach

foto: TASR/AP

Situácia v Múzeu moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) v Medzilaborciach sa podľa súčasného povereného riaditeľa Martina Cubjaka stabilizuje.

Problémy v ňom súviseli s kauzou diela Paula Warholu, najstaršieho brata Andyho, Veľké kuracie korzo, ktoré si odtiaľ vzal jeho súčasný umelecký manažér a kurátor, tiež zakladateľ tejto inštitúcie Michal Bycko. Podľa jeho slov je tento obraz jeho, čo potvrdzuje napr. aj troma listami zo Spojených štátov amerických.

Múzeum Andyho Warhola v Medzilaborciach sprevádzajú problémy

Na začiatku fungovania múzea podľa jeho slov ktosi toto plátno zaevidoval do prírastkovej knihy a doklad o jeho nadobudnutí na rozdiel od neho nemá. Bývalá riaditeľka MMUAW Ľudmila Štecová, ktorá vo svojej funkcii skončila ku koncu februára tohto roka, naňho podala trestné oznámenie, pretože obraz je súčasťou zbierkového fondu.

Polícia už v tejto súvislosti rozhodla. „Vec týkajúca sa odcudzenia obrazu z múzea bola ukončená odmietnutím, nakoľko skráteným vyšetrovaní bolo zistené, že sa nejedná o trestný čin a nebol zistený dôvod pre iný postup podľa trestného poriadku,“ informovala TASR prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Migaľová.

„Ubolene to vnímam trošku, pretože nebolo pre čo to dávať,“ uviedol pre TASR Bycko. Podľa jeho slov dokazoval vlastníctvo obrazu všetkými dokladmi, ktoré má k dispozícii. Do múzea sa vrátil aj preto, aby ho spoločne s novým vedením zachránil.

V Medzilaborciach predstavia figurínu Andyho Warhola v životnej veľkosti

Poverená vedením MMUAW bola od 1. marca odborná pracovníčka Iveta Rusinková. Na poste ju o niekoľko dní vystriedal Cubjak, ktorý je zároveň predsedom Spoločnosti Andyho Warhola v Medzilaborciach. „Som oboznámený so situáciou, vnímal som ten problém i jeho vývoj,“ povedal pre TASR. Spomínaný obraz je podľa jeho slov ešte stále zapísaný v prírastkovej knihe. „Po konzultácii, možno aj s právnikom a so zriaďovateľom múzea, budú nasledovať ďalšie kroky, aby sa tento administratívny omyl dal na pravú mieru a problém chybnej evidencie tohto diela sa vyriešil,“ priblížil.

Cubjak kontaktoval v súvislosti s jeho poverením a stabilizáciou múzea rodinu Donalda Warholu, synovca Andyho a zároveň viceprezidenta Nadácie Andyho Warhola pre vizuálne umenie v New Yorku. Mal telefonické konzultácie s niektorými súkromnými majiteľmi diel v múzeu, ktorých oboznámil s aktuálnou situáciou a ako chcú pokračovať ďalej. „Boli potešení,“ poznamenal. Múzeum je Cubjakova srdcová záležitosť. Pracoval tam v rokoch 2003 až 2009. „Rozhodol som sa, po hlbokom zvážení, že do výberového konania na nového riaditeľa múzea pôjdem,“ uzavrel s tým, že meno nového riaditeľa by mali poznať najneskôr v júni.

Problémom v múzeu sa venoval aj predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský, ktorý sa ešte začiatkom februára rozhodol urobiť výmenu jeho vedenia. Absolvoval v tejto súvislosti podľa jeho slov náročné rokovania s kurátorom aj súkromnými majiteľmi obrazov, ktorí v minulosti už pohrozili ich presťahovaním inam. Majerský považuje múzeum v Medzilaborciach za dôležitú súčasť kultúrnych inštitúcií v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja.

Môže vás zaujímať

Všetci zadržaní v rámci akcie Hyena sú na slobode