Jednou vetou

SK 8 nesúhlasí s vymedzením mestských funkčných regiónov na čerpanie eurofondov

Ilustračné foto.

Foto: pixabay

Združenie samosprávnych krajov – SK 8 zásadne nesúhlasí so zámerom vlády SR prerozdeliť záväzok na rok 2019 z operačného programu (OP) výskum a inovácie IROP do OP integrovaná infraštruktúra. Deklaroval to po skončení pondelkového rokovania zoskupenia vo Vysokých Tatrách jeho predseda Jozef Viskupič. "Peniaze z IROP patria regiónom a odmietame argumenty o slabom čerpaní a nedostatočnej absorpčnej kapacite regiónov. Disponujeme dostatkom projektov a zámerov, ktoré sme pripravení aj realizovať," zdôraznil predseda Trnavského samosprávneho kraja.

Dodal, že v tejto súvislosti pozvali na rokovanie ministerku pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabrielu Matečnú, ktorej rezort spravuje IROP. Zároveň budú iniciovať stretnutie aj na samotnom ministerstve, aby odstránili prieťahy, ktoré bránia rozvoju regiónov a čerpaniu peňazí.

„Čo sa týka nového programovacieho obdobia 2021 – 2027, máme záujem podieľať sa na tvorbe politiky súdržnosti Európskej únie, dôrazne však nesúhlasíme s návrhom centrálneho koordinačného orgánu o vymedzení tzv. aproxymovaných funkčných regiónov a ich centier pre účely nastavenia kohéznej politiky. Myslíme si, že kompetencie ‚vuciek‘ a hlavných miest stačia a nemyslíme si, že rozdelenie Slovenska na 50 veľmi rôznych oblastí pomôže čerpaniu európskych peňazí. Skôr naopak, ešte viac sa prebyrokratizuje proces a regióny budeme mať menej funkčné,“ skonštatoval Viskupič s tým, že pri riadení regionálnych projektov je lepšie, ak o prerozdelení peňazí rozhodujú samotné regióny a nie vyššia úroveň.

Politológovia o Matovičovi: „Topiaci sa aj slamky chytá…“

Predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský pripomenul, že podmienkou vstupu Slovenska do Európskej únie bol aj vznik „vuciek“, tie vznikli a ľudia sa s nimi postupne začínajú stotožňovať. „Teraz má byť nastavený nový model čerpania eurofondov. Zhodli sme sa, že aktuálny model je funkčný, preto chceme, aby riadiacim orgánom pre eurofondy boli ‚vucky‘. Takto vieme tieto peniaze priblížiť bližšie k ľuďom,“ zdôraznil.

Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka konkretizoval, že pre IROP na nasledujúce programovacie obdobie by mala byť podľa predbežného návrhu pridelená jedna miliarda eur. Tieto zdroje by tak boli rozdelené medzi mestské funkčné regióny a vyššie územné celky. „Pritom ‚vucky‘ by mali dostať 100 až 200 miliónov eur, zvyšok by šiel pre mestské funkčné regióny, a to sú celky, ktoré ešte ani nie sú územne začlenené,“ upozornil Trnka.

Aj kvôli týmto výhradám bude SK 8 iniciovať stretnutie s ministerkou pôdohospodárstva v závere septembra na ďalšom rokovaní združenia. Diskutovať chce zoskupenie krajov aj s centrálnym koordinačným orgánom či vicepremiérom pre investície a informatizáciu Richardom Rašim.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru