Jednou vetou

Slávnostnú odpustovú omšu v Levoči celebroval kardinál Gerhard L. Müller

Levočská bazilika, ilustračné foto

Foto: TASR

Na Mariánskej hore v nedeľu slávnostnou odpustovou svätou omšou vyvrcholila najstaršia východoslovenská púť. Celebroval ju emeritný prefekt Kongregácie pre náuku viery kardinál Gerhard Ludwig Müller. Zúčastnili sa na nej desiatky tisíc veriacich.

Kardinál v úvode poďakoval v slovenčine za pozvanie. Označil to za mimoriadnu poctu pre svoju osobnosť. Jeho kázeň z nemčiny prekladal generálny vikár Anton Tyrol, v slovenskom jazyku ju prečítal spišský diecézny biskup Štefan Sečka. „Keď hľadíme na Máriu, ako na matku viery a celého spoločenstva viery cirkvi synov a dcér božích v Kristovi, tak sa nám ukazuje niečo z kresťanských postojov a katolíckej zbožnosti. Našou výrobnou značkou nie je pyšné vychvaľovanie rozumu, agresívna reklama vlastnej ideológie, odstraňovanie tých, ktorí zmýšľajú inač, nenávisť a štvanie až k zničeniu, či falošné chlapské naparovanie sa. My sa nehanbíme za to, že naša zbožnosť nesie ženské a manželské črty,“ uviedol. „Nech pre nás, pre našu vlasť, pre Slovensko a pre celú cirkev začne nová jar, v ktorej nech dozrieva viera, nádej a láska. Nech kvitnú a prinesú bohaté plody,“ vyslovil v závere kázne.

Podľa moderátora púte Jozefa Lapšanského kardinál v homílii označil Máriu za vzor a prototyp našej viery. „V katolíckej mariánskej úcte pramení náš optimizmus a nádej, keď vnímame účinkovanie Márie v prameňoch spásy,“ opísal pre TASR jeho slová. „Ten, kto sa dáva do služby Bohu a Panne Márii, nie je v žiadnom prípade ukrátený,“ pokračoval. Müller v kázni podľa jeho ďalších slov zdôraznil, „aby sme sa nehanbili prejaviť, najmä dnes, svoje kresťanské postoje a vzťah k Panne Márii“.

Čítajte viac: Počas Levočskej púte vypraví ZSSK 28 vlakov

Podľa Lapšanského predpokladajú, že počas víkendu prišlo na Mariánsku horu k Bazilike Navštívenia Panny Márie odhadom do 500.000 ľudí. Na Levočskú púť prichádzajú každoročne desaťtisíce veriacich z celého Slovenska, ale aj zo zahraničia. Mnohí z nich absolvujú desiatky kilometrov aj na bicykloch, alebo do Levoče prídu pešo. Prítomná bola aj väčšia skupina pútnikov z Rumunska. Na slávnosti sa zúčastnili aj premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) a ďalší zástupcovia štátnej správy či samosprávy.

Celý odpustový týždeň (1. až 8. júla) sa na Mariánskej hore niesol v znamení modlitieb, mariánskej úcty, pokánia a zmierenia. Podľa Lapšanského počas neho zaznamenali enormný záujem veriacich nielen o sväté omše, ale aj o spoveď.

Prečítajte si tiež: Levoča pokračuje v rekonštrukcii Námestia Majstra Pavla, pomohol kraj

Najviac pútnikov prichádza do Levoče práve počas víkendu. Po otváracej sobotňajšej (7.7.) svätej omši nasledovala svätá liturgia východného obradu, koncert, mariánske meditácie či modlitby svätého ruženca. O polnoci sa uskutočnila pontifikálna svätá omša s eucharistickou poklonou s procesiou a pobožnosťou krížovej cesty.

Levoča je najstarším pútnickým miestom východného Slovenska, a korene mariánskeho kultu tu siahajú až do 13. storočia. Dosiaľ najväčšia púť z pohľadu návštevnosti sa konala za prítomnosti pápeža Jána Pavla II. v roku 1995, keď Mariánsku horu navštívilo asi 650.000 pútnikov.

Môže vás zaujímať

FOTO: Do parlamentu mieri strana, ktorá chce zlepšiť život v regiónoch a budovať vidiek