Jednou vetou

Slnko aj dážď. Aké máte víkendové plány?

Víkendové tipy posielajte na redakcia@hlavne.sk

fotokoláž hlavne.sk

Zase je týždeň fuč, hurá vytúžený víkend. Aké má byť počasie? Nedeľa krajšia ako sobota, aspoň podľa SHMÚ. Presnejšie má byť najskôr oblačno, zamračené. Miestami dážď, prehánky a výnimočne búrky. V nedeľu už jasno a polooblačno, teploty cez víkend maximálne 28 stupňov - to je lahoda, však? A teraz, kam vybehnúť s pripraveným dáždnikom? Poradíme, zopár tipov máme a určite si pozrite aj videá, nech viete, čo Vás približne čaká:

Chcem dostávať viac noviniek – Newsletter

Hody, jarmoky a podobné hopsačky

Tradičné veselice s predajnými stánkami, kultúrnymi vsuvkami a nadšeným davom tento víkend konajú napríklad v mestách: Bytča, Snina, Púchov, Nové Mesto nad Váhom, Rožňava (tam budú jarmoky). V pláne sú aj obecné dni v Dvoroch nad Žitavou, v Močenku, alebo oslavy 690. výročia mesta Kremnica.

Chaos na zastávkach v Bratislave. Kto sa má vyznať v grafikone?

Zaujímavé môže byť aj Tesárskej vinobranie 2018 v obci Tesáre, lebo budú ludovečky od Frantu Uhera z Lanžhota, príde Folklórny súbor Rozsutec, ale aj Martin Harich. Snáď si bude rozumieť s krojovanými ľudmi vo VIP-ke za pódiom. Predsa len sú to rôzne hudobné svety.

Ej slivečky, sladučké

Máte chuť na toto ovocie? Poďte cez víkend do Španej Doliny (tu je mapa). Na programe je Slivková paráda 2018. Pripravené je varenie slivkového lekváru tradičným spôsobom, ochutnávka domácich špecialít zo sliviek, súťaž o naj slivovicu, súťaž v jedení „slivkových gombovcov“, ľudová hudba. Prídu aj heligonkári z okolia, či folklórna skupina PONIČAN.

Na internete je voľne pohodené video z tejto akcie v roku 2014. Má 7 minút, ale stačí si pozrieť prvú minútku a hneď ste v obraze. Zvyšok treba zažiť naživo. Nech sa páči, záznam:

Panenka naša

V sobotu sa koná v meste Šaštín-Stráže Celonárodná púť Slovenska k patrónke Slovenska – Sedembolestnej Panne Márii Slávnostnú svätú omšu celebruje Mons. Ján Babjak SJ, prešovský  arcibiskup-metropolita. Púť sa koná v dňoch 14. – 16. septembra.

Tieto filmy musíte v septembri určite vidieť

Bazilika v Šaštíne má svoje neobyčajné čaro. V tomto chráme je množstvo energie, ticha aj priestoru na rozjímanie. Samozrejme mimo dní, kedy sa tam konajú iné púte, alebo Fatimské omše (každú prvú sobotu v mesiaci). Boli ste tam niekedy? Pozrite sa na toto video:

Jedna pesnička na sobotu a spomienka na fenomenálneho Luciana Pavarottiho:

Najviac vtákov bude v Chtelnici

Naozaj. V sobotu a nedeľu sa v areáli chtelnického kaštieľa (mapa) koná výstava exotického vtáctva. Organizátori napísali, že občerstvenie je zabezpečené, ale pre koho? Pre ľudí? Pre tých vtákov? To neupresnili, takže kto pôjdete a nezabudnete, dajte vedieť. Môže to byť veľmi pekné a milé podujatie vidieť spolu na jednom mieste tieto zvieratká. Toto tam asi nezažijete:

Veľkou lyžicou

Milujete bryndzové pirohy? Vo Zvolene sa ich môžete najesť, koľko len chcete. Bude tam Olympiáda vo varení tohto jedla. Ide o tretí ročník podujatia plného kulinárskych zážitkov, ľudovej hudby, športu a tradičných remesiel priamo v centre mesta. Výťažok z podujatia pôjde na podporu o. z. Prístav Nádeje.

Pred rokom všetkým chutilo:

Račianske caríja juchachááá

Čo poviete na zostavičku: Horkýže Slíže, Majk Spirit, Adam Ďurica, Senzus, Lojzo, Lukáš Adamec, Lisovanie hrozna a ochutnávka muštu, súťaž v karate, dychová hudba Lieskované, Dídžina s Julom alias Pythonom, Lavagance, Para a ďalší? Tento kultúrny guláš pre všetky vekové kategórie, mnoho ďalších hostí a sprievodných akcií na Vás čaká od piatka do nedele v Rači. Lebo Račianske vinobranie 2018…

Všetky detaily a kompletný program si prehľadne nájdete na tomto mieste. Hlavná scéna je v Amfiteátri, časť na pódiu na nám. A. Hlinku aj v Nemeckom kultúrnom dome. Stánkový predaj a kolotoče sú nachystané pre všetkých návštevníkov tiež. Ozaj, tešíte sa na dychovú hudbu? Príde Unínčanka z Unína, naštartujte sa:

Pre ďalší prehľad, ako sa tam zabávali aj hodovali, si môžete pozrieť milú „reportážičku“ z minulého roka (žilo to tam kultúrou aj chuťami a hlavne s úsmevom):

Benzínové výpary

Kto miluje motorky, občas blato v zátačke vo vzduchu, lebo motocross je aj o tom, tak nech sa vyštafíruje v nedeľu do Žarnovice. Organizujú sa tam preteky Pohár priateľstva – Plochá dráha Žarnovica. Všetci, čo sadnú na tie dvojkolesové mašiny sú machri. Pozrite sa, čo všetko sa v tomto športe môže pritrafiť. Uff, niektoré situácie:

Ružomberské schody

Keď nie motorku, tak bicykel. V Ružomberku sa koná adrenalínová akcoška, kde sa nadšenci naháňajú po mestských schodoch. Kto vie, čo všetko musí po súťaži opravovať podnik verejno-prospešných služieb v meste. Chcete poriadny tréning, lebo takéto kúsky strúhať to nejde len tak. Veľa síl, čo tam idete pretekať a dobrú „podívanú“, čo idete fandiť. Určite sa neodporúča súťažiť na požičanom bicykli. Akoby to vyzeralo, keby ste vrátili len koleso?

Niečo do uší pre adrenalínových športovcov:

Moment, máme predsa o kaskadéroch aj slovenskú pesničku:

A známa hymna pre všetkých na sobotu a nedeľu:

Všetkým želáme príjemný víkend, užite si ho čo najviac podľa Vašich plánov a predstáv. Najbližšie napíšeme aj o podujatí vo Vašom okolí, keď nám dáte vedieť na redakcia@hlavne.sk 🙂

Môže vás zaujímať

Bratislavský Ružinov otestoval zamestnancov škôl, nie všetky výsledky boli negatívne